Z funkcji informacyjnej wynika zatem funkcja analityczna rachunkowości.
Bo skoro jesteśmy już w posiadaniu odpowiednich danych , mamy podstawy i czytelny materiał do prześledzenia związków pomiędzy zdarzeniami gospodarczymi pod dowolnym kątem.
Analizując przychody i związane z nimi koszty, wszystkie ujęte w sposób liczbowy i zsynchronizowane czasowo, otrzymasz konkretną informację o dochodowości swojego przedsięwzięcia. Jeśli jest ona zadowalająca możesz skupić się na analizie i planowaniu pod kątem rozwoju firmy, a jeśli wyniki uznasz za niezadowalające pod jakimś względem, przetworzone rachunkowo informacje dostarczą ci danych niezbędnych do wyznaczenia kierunku ewentualnych zmian.
Sprawozdania finansowe w doskonały sposób obrazują związki przyczynowo – skutkowe wpływające na kondycję twojej firmy: samo porównanie przychodów i kosztów, w zależności od stopnia szczegółowości sprawozdania, wskaże ci jasno i precyzyjnie jakie działania należy podjąć dla maksymalizacji zysków: czy to zwiększyć sprzedaż, czy obniżyć jej koszty.
Możesz też stwierdzić, że największy wpływ na wysokość dochodów mają koszty nie związane bezpośrednio ze sprzedażą i należy poszukać oszczędności gdzie indziej (zmienić lokum by zmniejszyć czynsz, zacząć oszczędzać energię, dokonać zmian w strukturze wynagrodzeń).
A co z wypłacalnością? J
ak kształtują się należności a jak zobowiązania?
Czy ich poziomy, i na ile, są wyrównane?
Na tego typu pytania najlepszą odpowiedź uzyskasz przyglądając się sprawozdaniu finansowemu.Co więcej, przy okazji skontrolujesz zgodność ewidencjonowanych zdarzeń z przepisami prawa tj. między innymi przepisami podatkowymi.
Nie ma jeszcze komentarzy.