Przyjrzyjmy się dzisiaj szczegółom: czym tak naprawdę są przetwarzane przy pomocy narzędzi rachunkowych informacje?

      Jak wiesz każda firma to początkowo kapitał: bądź to materialny w postaci gotówki czy przedmiotów (środków trwałych, wyposażenia) bądź niematerialny w postaci licencji ,  wiedzy, pomysłów i technologii.

Są to  zasoby o konkretnej, dającej się wycenić, wartości. Zasoby te stanowią majątek firmy niezależnie od tego z jakich źródeł zostały sfinansowane : z pieniędzy właścicieli (to część kapitału nazywana kapitałem własnym) czy z pieniędzy pochodzących z zewnątrz (kredyty, pożyczki – to tzw. kapitały obce).

Oczywiście działalność jest procesem dynamicznym w związku z tym realizowana jest przez różnorakie procesy takie jak zaopatrzenie, produkcja i sprzedaż.

Każdy z tych procesów wiąże się albo z wydatkowaniem pieniędzy (na zakupy materiałów, towarów, energii, siły roboczej) albo z przychodami pieniężnymi (sprzedaż towarów i produktów w postaci wytworzonych dóbr lub usług).

Działania te, to jest z jednej strony wydatki z drugiej wpływy dają efekt końcowy w postaci zysku – czyli nadwyżki przychodów nad kosztami, lub straty – to jest nadwyżki kosztów nad przychodami.

Zysk lub strata to wynik finansowy działalności, który świadczy jednoznacznie o wzroście lub zmniejszeniu majątku firmy.

Majątek firmy, źródła finansowania tego majątku (kapitały) oraz procesy które kształtują wyniki finansowe i wpływają na zasoby majątkowe firmy są polem działania rachunkowości, a efekt tego działania to uporządkowane i przedstawione w  mniej lub bardziej sformalizowany  sposób informacje, określane mianem sprawozdań finansowych.

Zakres sprawozdań i sposoby ich sporządzania wynikają z ich funkcjonalności i jak już ustaliliśmy zależą od tego, kto jest odbiorcą informacji.

Innych danych potrzebujesz ty jako właściciel firmy, innych danych  oczekuje urząd skarbowy i pozostali zewnętrzni odbiorcy informacji.

O ile sprawozdania wewnętrzne, na swoje potrzeby możesz kształtować w dowolny sposób, o tyle sprawozdawczość zewnętrzna (dla urzędów, kontrahentów, banków) jest  zunifikowana .

Zauważ, że poszczególne sprawozdania nie są oddzielnymi zbiorami informacji – są to  zawsze te same zdarzenia i te same składniki majątku tylko inaczej zgrupowane i przetworzone pod różnym kątem, a ich jasność i zrozumiałość zależy od przyjętych przez przedsiębiorstwo reguł , określanych mianem polityki rachunkowości.

masz pytanie jak wykorzystać dane z księgowości do rozwoju firmy? Zachęcam Cię, podziel się swoimi doświadczeniami. Jak wykorzystujesz ksiegowość do optymalizowania swoich zysków?

www.FinanseTwojeFirmy.pl/zapytaj

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Co się stanie jak niezłożysz deklaracji podatkowej?

       Ordynacja podatkowa definiuje deklarację jako zeznanie, wykazy oraz informacje, do których składania są zobowiązani podatnicy, płatnicy lub inkasenci (art....

Zamknij