Następstwo prawne spadkobierców

Przepisy ordynacji dotyczące następstwa prawnego w zakresie praw i obowiązków podatkowych odnoszą się również do spadkobierców podatnika.

Przez spadkobiercę należy rozumieć osobę fizyczną bądź prawną uprawnioną do nabycia spadku.

Powołanie do spadku, może wynikać z ustawy lub testamentu.

Spadkobierca nabywa spadek w dniu śmierci spadkodawcy, jednak ostatecznym dowodem jego otrzymania jest dopiero postanowienie sądowe o stwierdzeniu nabycia spadku.

Wraz ze spadkiem podatnik przejmuje przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy (prawo podatkowe art. 97 §1).

Jeżeli zaś spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niematerialnym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek (art. 97 § 2).

Dotyczy to również praw i obowiązków spadkodawcy wynikających z tytułu sprawowanej przez niego funkcji płatnika (art. 97 § 3) oraz wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego (art. 97 § 4).

W artykule 97 ordynacji wymienia się prawa i obowiązki o charakterze majątkowym, które przechodzą na spadkobiercę, prawa o charakterze niemajątkowym, które przechodzą na spadkobiercę w niektórych sytuacjach i obowiązki niemajątkowe, które nie przechodzą na spadkobiercę w ogóle (z wyjątkiem obowiązków płatnika).

Przepisy podatkowe nie definiują praw i obowiązków majątkowych i niemajątkowych.

Można jednak tego dokonać sięgając do przepisów prawa cywilnego i finansowego.

Opierając się na nich za przykłady podatkowego prawa majątkowego można uznać prawo zapłaty podatku w odroczonym terminie bądź w ratach, zwrotu nadpłaty, prawo stosowania ulgi podatkowej lub prawo rozliczania straty.

Do obowiązków majątkowych należeć zaś będzie prawo zapłaty podatku bądź innego zobowiązania, a także zaplata zaległości podatkowych i odsetek od nich.

Prawa niemajątkowe związane z działalnością gospodarczą będą miały bezpośredni związek z podatkami, ale ich charakter będzie niematerialny, tak jak na przykład prawo do odwołania się.

Prawa te jednak są trudniejsze do określenia, gdyż ich charakter zależy od przepisów podatkowych, a to oznacza, że w zależności od treści mogą mieć charakter majątkowy lub niemajątkowy (dotyczy to również prawa do odwołania się).

Niematerialnym obowiązkiem płatnika, który może przejść na spadkobiercę, jest na przykład obowiązek składania deklaracji rozliczeniowych.

Musisz jednak pamiętać, że aby korzystać z wyżej wymienionych praw trzeba legitymować się postanowieniem o stwierdzenie nabycia spadku.

Wcześniej jednak, aby podjąć właściwą decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, należy dowiedzieć się jakie zobowiązania podatkowe miał spadkodawca. Otrzymanie takiego rozliczenia nie jest trudne – wystarczy złożyć wniosek i uprawdopodobnić fakt dziedziczenia. Jeżeli postępowanie podatkowe określające wysokość zobowiązań podatkowych spadkodawcy nie zostało jeszcze w tym czasie zakończone to w wydanym zaświadczeniu organ podaje przybliżoną wysokość zobowiązań na podstawie posiadanych danych o podstawie opodatkowania.

Przepisów o następstwie prawnym nie stosuje się do nabywców spadku w oparciu o umowę zawartą ze spadkobiercą (art. 1051 Kodeksu Cywilnego).

chcesz wiedzieć więcej, zadaj pytanie

www.ordynacjaPfron.pl/zapytaj

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Rachunek kosztów, czyli ciąg dalszy cz.3 jak wycenić produkt

Kolejna klasyfikacja kosztów , która uściśla stopień ich zróżnicowania pod względem rozmiarów występowania i również wskaże miejsce przyporządkowania bądź to...

Zamknij