Bilans jest częścią sprawozdania finansowego, który wykazuje stan posiadanych środków na dany moment, zwany momentem bilansowym. Pewnie się zastanawiasz dlaczego na dany moment? Dlaczego nie można pozwolić sobie na prowadzenie bilansu w czasie rzeczywistym?
Otóż wynika to z trudności dokonania takich rozliczeń. Gdyby w przedsiębiorstwie zachodziło jedynie kilka operacji dziennie i wszystkie dokumenty trafiałyby „od razu” do księgowości pewnie można byłoby tak zrobić, chociaż efekt tego działania w stosunku do nakładów pewnie byłby marny.
Ale wyobraź sobie dużą firmę gdzie dokonywanych jest kilkaset, a nawet kilka tysięcy, zapisów księgowych dziennie, które trzeba rzetelnie udokumentować i zarchiwizować, a jeszcze do tego codziennie należałoby wykonać bilans. Wymagałoby to znacznej pracy, która w rzeczywistości nie byłaby potrzebna, gdyż dla fachowca wystarczy już informacja płynącą z pojedynczych kont księgowych. Bilans będzie konieczny dopiero do dokonania szczegółowych analiz na koniec okresu sprawozdawczego.
Poza tym należy wziąć pod uwagę, że bilans nie opiera się jedynie na zapisach księgowych. Aby rzetelnie przedstawić sytuację przedsiębiorstwa konieczne jest również dokonanie spisu majątku z natury, czyli tak zwaną inwentaryzację. Dane takie ujawniają wszelkie nieprawidłowości w zapisach, braki w posiadanym majątku a także pozwalają na ustalenie wątpliwych do otrzymania należności.
Dopiero po uwzględnieniu inwentaryzacji bilans może być rzetelną podstawą oceny posiadanego majątku oraz funkcjonowania firmy na rynku.
Nie ma jeszcze komentarzy.