Mam nadzieję, że pamiętasz jeszcze, iż księgowość od wielu stuleci opiera się o tzw. zasadę podwójnego zapisu wymagającą aby każde zdarzenie gospodarcze ujęte było na dwóch kontach księgowych po różnych jego stronach i w tej samej kwocie.
Zasada ta powoduje, iż możemy wyróżnić jedynie cztery rodzaje operacji gospodarczych ze względu na rodzaj powodowanych zmian w rubrykach bilansu, a są to mianowicie operacje:
- zmniejszające sumę aktywów i pasywów bilansu,
- zwiększające sumę aktywów i pasywów bilansu,
- zmniejszające jedną pozycję aktywów a zwiększające inną pozycję aktywów,
- zmniejszające jedną pozycję pasywów a zwiększające inną pozycję pasywów.
Operacją zmniejszającą sumę aktywów i pasywów jednocześnie jest na przykład wyksięgowanie wartości zakupu towarów dokonywane przy okazji ich sprzedaży.
Gdy sprzedajemy towary zmniejsza się ich stan w magazynie ujęty w bilansie właśnie pod pozycją „Towarów” oraz jednocześnie ujmujemy taki koszt w rachunku wyników (oczywiście ze znakiem ujemnym) obliczając pozycję bilansową „Zysk/strata z działalności gospodarczej”. W wyniku takich zapisów zmniejsza nam się suma bilansowa.
W drugim wypadku sytuacja jest odwrotna. Poprzez dokonanie zapisów następuje zwiększenie wykazanej sumy bilansowej. Przykładem może być zaciągnięcie kredytu bankowego. Kredyt zostanie ujęty w pasywach bilansu w części dotyczącej zobowiązań (długo bądź krótkoterminowych w zależności od czasu wypożyczenia środków przez bank), zaś środki pieniężne w ten sposób uzyskane zasilą nasze „Środki na rachunku bankowym” będące składnikiem inwestycji krótkoterminowych.
Przykładem trzeciej sytuacji jest gotówkowa spłata należności przez odbiorcę. Operacja spowoduje bowiem obniżenie „Należności od odbiorców” a zwiększy stan „Gotówki w kasie”. W wyniku tych działań nastąpi przesunięcie kwot jedynie po stronie aktywów bilansu i ogólna suma bilansowa się nie zmieni.
Operacją przesunięcia kwot po stronie pasywów może być przeznaczenie części wypracowanego zysku na dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Taki odpis dokonywany jest najczęściej na konto „Kapitały zapasowe” (dla analogii do kapitałów podstawowych powstających w momencie zakładania firmy) i pomniejsza wartość pozycji „Zysk netto” lub „Zysk do podziału”. Tutaj też nie zmieni się suma bilansowa lecz jedynie wartości wymienionych wyżej pozycji.
Nie ma jeszcze komentarzy.