W najogólniejszym znaczeniu zarządzanie oznacza utrzymywanie równowagi pomiędzy otoczeniem a organizacją. Inaczej mówiąc zarządzanie jest to koordynowanie i integrowanie zasobów przedsiębiorstwa dla realizacji jego celów w szeroko pojętym otoczeniu.
Można powiedzieć że zarządzanie to pewien rodzaj pracy polegający na odpowiednim „mieszaniu” podstawowych czynników wytwórczych (ziemia, kapitał i praca). Ze względu na swój szczególny charakter może więc być nazywane czwartym czynnikiem wytwórczym.
W nauce organizacji i zarządzania wyróżnia się cztery główne funkcje zarządzania. Są to: planowanie, organizowanie, motywowanie i kontrola członków organizacji oraz innych zasobów dla osiągnięcia założonych celów. Planowanie uzmysławia, że cały proces zarządzania jest oparty na pewnej logice – nie są to działania przypadkowe. Organizowanie mówi, że dążenie do celu ma się odbywać w sposób efektywny, czyli przy jak najlepszym gospodarowaniu zasobami. Motywowanie określa w jaki sposób odbywa się zarządzanie ludźmi – oznacza, że jest to proces polegający na wzajemnych interakcjach między kierownikami a podwładnymi. Kontrola mówi zaś, że sposób osiągania celu będzie ciągle nadzorowany, dlatego należy zastosować się do otrzymywanych poleceń.
W szerokim znaczeniu do funkcji zarządzania zalicza się wszystkie czynności występujące w przedsiębiorstwie, a mianowicie czynności: techniczne, handlowe, finansowe, ubezpieczeniowe, rachunkowe oraz administracyjne.
Nie ma jeszcze komentarzy.