Cash flow – dokładna informacja o stanie twojej kasy

Wszystkie te sprawozdania finansowe: bilanse, rachunki wyników, przepływy pieniężne – patrzysz na nie i  zastanawiasz się po co komu tyle szczegółowych zestawień, bazujących w gruncie rzeczy na ciągle tych samych danych. Rachunek zysków i strat? –  Wiadomo, każdy chce poznać opłacalność własnej działalności. Bilans? Może się przydać, pomaga zapanować nad majątkiem – jedno spojrzenie i wiesz jakie konkretnie zasoby masz dyspozycji i skąd się one wzięły, ale rachunek przepływów pieniężnych? Nie dostarcza przecież danych do wyznaczenia dochodowości, nie przydaje się w rozrachunkach  z urzędem skarbowym, nie  informuje o majątku.  Do czego więc służy?

Jak sama nazwa wskazuje rachunek ten jest informacją o kasie, dostarczy ci zatem danych o tym, jakimi środkami pieniężnymi dysponujesz i  w wyniku jakich działań zostały wygenerowane.

Pierwsza i najważniejsza funkcja, rachunku przepływów środków pienięznych (ang. cash flow) polega na wskazaniu stopnia wypłacalności twojego przedsiębiorstwa. Druga, nie mniej ważna jak się za chwlę przekonasz,  polega zaś na wskazaniu źródeł , z których pochodzi gotówka.

Pieniądze to konkretne zasoby o dużej płynności i konkretne środki w każdej chwili pozostające do twojej dyspozycji, a dodatnie przepływy, są obok zysków, podstawowym wyznacznikiem sukcesu twojego przedsięwzięcia. Zyski  oczywiście są ważne, ale to  płynność finansowa czyli zdolność do terminowej zapłaty zaciągniętych zobowiązań jest filarem, na którym opiera się egzystencja twojej firmy.

Zachwianie płynności grozi  bardzo poważnymi konsekwencjami. Mogą to być: utrata źródeł dostaw (kontrahenci wstrzymają dostawy jeśli im nie zapłacisz), brak  środków na zakup materiałów do produkcji (grozi wstrzymaniem produkcji i utratą źródła dochodu), problemy z wypłatą wynagrodzeń (skutkują niezadowoleniem , spadkiem motywacji, utratą pracowników). Konkretny wypracowany pieniądz  jest podstawą  funkcjonowania firmy a przeprowadzane analizy rynkowe wskazują, że to nie straty są główną przyczyną upadłości przedsiębiorstw, ale ich niewypłacalność.

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Dlaczego bilans musi „wyjść na zero”?

Zapewne niejednokrotnie słyszałeś, lub też sam używasz sformułowań związanych z bilansem, mówiąc że  „coś powinno się zbilansować", „dla zbilansowania czegoś...

Zamknij