Złożoność oceny opłacalności firmy

W ubiegłym tygodniu pokazałam przykład oceny opłacalności firmy. W rzeczywistości nie jest to jednak takie proste. Złożoność działalności wymaga pewnej złożoności sprawozdania.  Dla jego przejrzystości, uściślenia i dla potrzeb analitycznych wypracowany został podział, który dostarcza informacji  odnośnie wszystkich sfer  działalności twojego przedsiębiorstwa.

Oprócz  podstawowej czyli  operacyjnej będą to: działalność inwestycyjna – związana ze zdarzeniami i pieniędzmi generowanymi w wyniku zmian w środkach trwałych,  oraz działalność finansowa ściśle związana z kapitałami twojej firmy.

Pod tym względem układ sprawozdania przypomina nieco podział  zastosowany w rachunku zysków i strat, gdzie poszczególne zdarzenia również pogrupowane są według dziedzin odpowiedzialnych za konkretne przychody i koszty. Podział ten stosowany jest z tej prostej przyczyny, że na podstawie ogólnej informacji o przepływach nie byłbyś w stanie stwierdzić jaki rodzaj aktywności gospodarczej  generuje tak naprawdę dodatnie środki pieniężne.

Przykładowo: ujemna wartość gotówki uzyskiwana w wyniku działalności działalności podstawowej  może byc kompensowana nadwyżką gotówki z wpływów inwestycyjnych i w tego typu ogólnym sprawozdaniu zabrakłoby  ważnych  sygnałów do oceny faktycznej sytuacji przedsiębiorstwa.

Tymczasem poszczególne dziedziny działalności oraz to, jak kształtują się wydatki i wpływy gotówkowe przez nie generowane są konkretną, bogatą w dodatkowe wskazówki, przesłanką  do oceny wypłacalności firmy i co za tym idzie oceny efektywności zarządzania.

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Kryterium czasowe w majątku firmy

Majątek firmy to środki o ściśle określonej wartości łatwej do obliczenia  według ceny zakupu lub kosztu wytworzenia. Jako właściciel w...

Zamknij