Prowadzisz własną firmę i doskonale wiesz, jak ważne dla sprawnego funkcjonowania twojego przedsiębiorstwa, jest zachowanie zdolności do terminowego regulowania zobowiązań wobec kontrahentów i wypłaty wynagrodzeń pracownikom a także zabezpieczenie odpowiednich środków finansowych na zakupy towarów handlowych i materiałów do produkcji. To, innymi słowy, konieczność zapewnienia firmie płynności finansowej.
Często, nie zdając sobie z tego sprawy, przeprowadzasz skróconą analizę tej płynności: oszacowując posiadane środki pod kątem zaspokojenia bieżących płatności. Na tej podstawie jesteś w stanie od razu określić czy ilość posiadanych pieniędzy (bądź to w gotówce, bądź w należnościach , które niebawem spłyną od odbiorców) wystarczy na zaspokojenie potrzeb finansowych twojej firmy – w ten sposób, oceniasz jej aktualną wypłacalność.
Być może jednak, nie do końca zdajesz sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma zachowanie płynności finansowej nie tylko dla celów bieżących, ale i w dłuższej perspektywie. Wydawać by się mogło, że podstawowym czynnikiem decydującym o powodzeniu lub niepowodzeniu przedsięwzięcia powinna być jego zyskowność, tymczasem najbardziej nawet dochodowa działalność może zakończyć się porażką z powodu braku środków niezbędnych do jej sfinansowania.
I mimo, że dochodowość w pewnym sensie gwarantuje sukces, jednak wcale nie jest jedynym jego gwarantem. Przy nieodpowiednim zarządzaniu, błędnych decyzjach w zakresie dysponowania środkami pieniężnymi i całym majątkiem firmy łatwo o błąd, który zachwieje płynnością finansową i spowoduje kłopoty w regulowaniu zobowiązań, a te są przecież jednym z najmniej pożądanych problemów.
Nie ma jeszcze komentarzy.