Kontroluj przepływy pieniężne

Działalność inwestycyjna  generuje  strumienie pieniężne, które mogą świadczyć o intensywnym rozwoju, restrukturyzacji  (ujemne przepływy z tego tytułu tj. większe wydatki na inwestycje niż wpływy ze sprzedaży środków trwałych), lub o problemach z płynnością, w wyniku których dochodzi do wyprzedaży środków trwałych. Poważnym sygnałem ostrzegawczym będzie w tym wypadku sytuacja, w której twoje przedsiębiorstwo wykazuje niedobór środków pieniężnych z działalności operacyjnej.

Przepływy inwestycyjne to wszystkie ponoszone przez ciebie wydatki związane z zakupami rzeczowych i niematerialnych środków trwałych; wydatki na długoterminowe inwestycje finansowe, takie jak udziały w innych firmach, akcje i obligacje oraz wszelkie długoterminowe pożyczki udzielone  osobom trzecim.

Z kolei wpływami inwestycyjnymi będą:  środki uzyskane ze sprzedaży aktywów trwałych (rzeczowych,  finansowych, wartości niematerialnych i prawnych) ; wpływy z dywidend i odsetek od papierów wartościowych, oraz środki otrzymane w wyniku sprzedaży własnych papierów wartościowych, zwrotu pożyczek, których udzieliłeś  i odsetek od nich.

I wreszcie trzecia sfera działalności , sfera finansowa, związana z pozyskiwaniem , utratą i wszelkimi zmianami kapitałów. Generuje ona przepływy pieniężne  informujące o pieniądzach otrzymanych od udziałowców, inwestorów i kredytodawców oraz oczywiście analogicznie: o związanych z kapitałami wypłatach. Jakiego typu  będą to wpływy i wydatki?

Otóż wśród inwestycyjnych wpływów pieniężnych pojawią się : wpływy środków z tytułu wyemitowanych przez firmę akcji lub obligacji,  również te z tytułu sprzedaży udziałów; wpływy z tytułu dopłat do kapitałów; z zaciągniętych pożyczek i kredytów. Z kolei wydatkami finansowymi są: wydatki na wykup kapitału własnego; wypłaty dywidend; spłaty kredytów i pożyczek wraz z odsetkami z tego tytułu; środki przeznaczone na wykup obligacji własnych i wszelkie wydatki związane z podziałem zysku z lat poprzednich.

Przepływy pieniężne z działalności finansowej, jako te związane z kapitałami dostarczają przede wszystkim informacji o długofalowych planach wobec firmy, dodatnie oznaczają kumulację środków na rozwój firmy, ujemne spłatę długoterminowych zobowiązań. W przypadku tej sfery przepływów trudno o jednoznaczną pozytywną bądź negatywną ocenę dostarczonych informacji, należy analizować ją w ścisłym powiązaniu z pozostałymi przepływami, jednak jako źródło danych również jest nieoceniona: z samej  informacji o powstrzymaniu się od wypłaty dywidend można wnioskować,  że właściciele firmy  skupiają się na jej rozwoju a nie bieżących własnych zyskach.

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Aktywa o wyższej płynności

Aktywa o dużej płynności stanowią drugą po aktywach trwałych grupę aktywów. Z uwagi na tę płynność nazywane są aktywami obrotowymi....

Zamknij