Jeśli twoja działalność operacyjna polega na procesach często powtarzających się lub też takich, które są stałe i nie są nigdy przerywane, trudno ci będzie wyodrębnić jednostkę kosztową, serię jednostek, kontrakt czy zlecenie.
W takim przypadku przy wycenie produkcji musisz posłużyć się jakimś uproszczeniem, przykładowo dzieląc koszty całkowite produkcji przez wielkość produkcji. Jest to tak zwana kalkulacja kosztów na podstawie wartości przeciętnych i z powodzeniem możesz ją wykorzystywać na przykład w działalności polegającej na wydobyciu kopalin: jeśli koszt prowadzenia działalności wyniósł 3 mln złotych a wydobyłeś 100 tys. ton węgla to koszt wydobycia jednej tony wyniesie odpowiednio 300 złotych. To bardzo uproszczony sposób kalkulacji i w zasadzie może być wszędzie wykorzystywany tyle tylko, że nie w każdym przypadku będzie równie miarodajny.
Dodatkowo przygotowując kalkulacje musisz pamiętać, że nieprzerwany proces produkcyjny wymusza wystąpienie tzw. produkcji w toku. Tego typu produkty, nie zakończone, też należy uwzględnić w wycenie . Najpierw określić procent ukończenia produktu a następnie, na tej podstawie, przeliczyć półprodukty na odpowiednią ilość wyrobów pełnowartościowych.
Przykładowo: jeśli proces produkcyjny rozpoczynasz 1 maja i w ciągu miesiąca byłeś w stanie wyprodukować 1000 sztuk produktu i 100 egzemplarzy ukończonych w 50% a poniosłeś koszty w kwocie 50 tys. złotych, to koszt jednostkowy wyniesie 47,62 zł.
Nie ma jeszcze komentarzy.