Analiza kosztów krańcowych przyda ci się nie tylko przy wyznaczaniu poziomu produkcji niezbędnego do osiągnięcia pełnej opłacalności. Możesz z niej równie dobrze skorzystać przy dokonywaniu wyboru pomiędzy rodzajami nakładów ponoszonych na produkcję; będzie pomocna przy określaniu konsekwencji zmian w asortymencie oferowanych wyrobów; odpowiednio przeprowadzona analiza ułatwi ci podjęcie decyzji co do cen oraz odnośnie ewentualnych zakupów usług zewnętrznych.
W procesie decyzyjnym, w trakcie analizy dobrze byś pomimo odnoszenia się do kosztów całkowitych, wyodrębnił też w pewnym stopniu zmienne i stałe koszty produkcji. Jest to konieczne dla zachowania pełnej przejrzystości obrazu.
Jak wiesz koszty stałe to takie, których wartość niezależnie od rozmiarów produkcji pozostaje na w miarę stałym poziomie, czyli: czynsze i inne opłaty związane z wynajmem , koszty administracji itp.; koszty zmienne natomiast to wszystkie te nakłady, których wielkość jest bardzo ściśle uzależniona od rozmiarów produkcji, czyli na przykład materiały.
Pozornie wydawać by się mogło, że podział na koszty stałe i zmienne pokrywa się z podziałem na koszty bezpośrednie i pośrednie. Tymczasem nie jest to regułą – chociażby w sytuacji gdy pracownikom bezpośrednio produkcyjnym wypłacasz pensje w stałej wysokości – nie ma tu mowy o zmienności a koszt jest jak najbardziej bezpośredni.
Z drugiej strony wiesz też, że nie wszystkie koszty pośrednie pozostają na stałej wysokości pomimo zmian w wielkości produkcji. Koszty dostaw, energii czy nawet kontrola jakości – koszty o charakterze niewątpliwie pośrednim będą ulegać wahaniom w zależności od rozmiarów produkcji.
Nie ma jeszcze komentarzy.