Podstawowym skutkiem wystąpienia zaległości podatkowej jest opisywane wcześniej naliczenie odsetek za zwłokę. Jeżeli jednak uporczywie nie masz zamiaru płacić swoich zaległości wraz z odsetkami organ może również nałożyć na ciebie kary przewidziane w kodeksie karnym skarbowym (art. 57).
Niezapłacenie podatku skutkuje w dalszym ciągu przygotowaniem tytułu wykonawczego i egzekwowaniem zaległości podatkowej. Wszczęcie egzekucji jest możliwe na podstawie deklaracji (w przypadku zobowiązań podatkowych powstających z mocy prawa) lub na podstawie decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego.
Skutkiem powstania zaległości podatkowej może być również wydanie decyzji o odpowiedzialności osób trzecich.
Przedsiębiorca sam powinien naliczyć i opłacić odsetki od przeterminowanych zobowiązań podatkowych. Co w przypadku, gdy tego nie zrobi i “nie wie”, że ma do zapłacenia odsetki? Kolejne zobowiązania płaci w terminie.
Czy te kolejne wpłaty spłacają zaległe odsetki i część bieżącego zobowiązania, czy też może w całości bieżące zobowiązanie, a odsetki “wiszą” niespłacone? Czy US nalicza odsetki od odsetek, czyli czy “kapitalizuje” odsetki. Jeśli tak, to po jakim okresie
Jeżeli przedsiębiorca sam nie naliczy odsetek, zrobi to urząd. I z każdej wpłaty najpierw zaliczy kwotę na zaległe odsetki. US nie kapitalizuje odsetek.