Powstanie zaległości podatkowej nie musi być jedynie wynikiem niezapłacenia podatku lub jego raty w terminie. Zaległość może powstać również, gdy w naszym zeznaniu podatkowym wykażemy nienależną nadpłatę podatku, a organ podatkowy dokona jej zwrotu, zaliczy na poczet innych zaległości lub w inny sposób dokona jej rozliczenia. Jeśli nadpłata nie zostanie zwrócona lub rozliczona w inny sposób to w takim przypadku nie ma mowy o zaległości podatkowej.
W przypadku, gdy wykazana, zbyt wysoka, nadpłata została wyliczona podczas korygowania deklaracji podatnika przez organ podatkowy (zarówno korekta z urzędu jaki i poprzez wezwanie podatnika) to od powstałej w ten sposób zaległości organ podatkowy nie może naliczać odsetek za zwłokę.
Omówione przepisy dotyczą nadpłaty wykazywanej w zeznaniu rocznym składanym przez podatników podatku dochodowego od osób pranych oraz fizycznych, deklaracjach podatku akcyzowego oraz deklaracjach o wypłatach z zysku za rok obrotowy (spółki Skarbu Państwa).
Zaległość podatkowa powstaje również w przypadku nienależnie otrzymanego lub w inny sposób rozliczonego zwrotu podatku. Okoliczności w tym przypadku są analogiczne do opisanych przy nadpłacie podatku. Samo wykazanie błędnego zwrotu nie powoduje powstania zaległości. Powstaje ona dopiero w momencie fizycznego dokonania zwrotu podatku.
Możesz jednak uniknąć zaliczenia nienależnego zwrotu podatku do zaległości podatkowych w przypadku udowodnienia, że błędy w obliczeniach nie wystąpiły z twojej winy. Organ podatkowy ma obowiązek przeprowadzić w tej sprawie postępowanie podatkowe wyjaśniające winę którejś ze stron. W trakcie postępowanie organ powinien co najmniej wezwać cię do wskazania okoliczności dowodzących brak twojej winy. Także w tym przypadku, tak jak to miało miejsce przy nadpłacie, zwrot wynikający z błędów organu podatkowego występujących w czasie dokonywania czynności sprawdzających nie jest traktowany na równi z zaległością podatkową.
Przepisy te dotyczą zwrotu różnicy podatku, zwrotu podatku naliczonego Vat oraz innych form zwrotu przewidzianych w przepisach prawa podatkowego (np. podatku akcyzowym czy podatku od czynności cywilnoprawnych).
Do zaległości podatkowych zalicza się również nienależnie pobrane wynagrodzenie płatników lub inkasentów oraz zwrócone oprocentowanie nienależnej nadpłaty bądź nienależnego zwrotu podatku.
Nie ma jeszcze komentarzy.