Czas rozpoczęcia i zakończenia naliczania odsetek

Generalnie początkiem naliczania odsetek za zwłokę jest dzień następujący po dniu upływu terminu płatności na rachunek organu podatkowego. W przypadku należności traktowanych na równi z zaległościami podatkowymi (nienależnie wypłacona nadpłata, zwrot podatku itp.) jest to dzień zwrotu nadpłaty, zwrotu podatku, zwrotu oprocentowania lub zaliczenia tych należności na poczet zaległości podatkowych.

Terminy rozpoczęcia naliczania odsetek są dość jasne. Bardziej skomplikowane jest ustalenie momentu zakończenia naliczania odsetek. Wynika to z różnic w ustalaniu tego dnia w zależności od rodzaju zaległości i sposobu jej wygaśnięcia.

Oczywistym i najczęściej stosowanym momentem zakończenia naliczania odsetek jest dzień wygaśnięcia zaległości, łącznie z tym dniem. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 roku w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej dniem tym może być dzień zapłaty podatku, wpłacenia podatku osobie uprawnionej do ich pobierania, potrącenia, przeniesienia własności rzeczy lub praw, wpłacenia nienależnie pobranej nadpłaty, zwrotu podatku lub oprocentowania, zaliczenia nadpłaty, zwrotu lub oprocentowania na poczet zaległości podatkowej, a także dzień złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy (lub ostatni dzień terminu złożenia zeznania) w przypadku zaległości w postaci nieuregulowanych zaliczek.

Do innych momentów zakończenia naliczania odsetek zalicza się dzień upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego (w przypadku zobowiązań zabezpieczonych hipoteką lub zastawem skarbowym) oraz dzień wniesienia podania o umorzenie odsetek za zwłokę.

Oczywiste jest że podanie o umorzenie może zostać rozpatrzone przychylnie lub nie. W każdym z tych przypadków skutki będą inne. Jeżeli odsetki zostaną umorzone kolejne odsetki od nieuregulowanej zaległości będą naliczane od dnia następującego po dniu wniesienia podania. Jeżeli zaś prośba zostanie odrzucona skutki będą różne w zależności od terminu doręczenia decyzji.

Decyzja odmowna doręczona przed upływem 2 miesięcy od dnia wniesienia podania powoduje naliczanie odsetek od dnia następującego po upływie terminu płatności podatku (czyli wszystko pozostaje bez zmian), a decyzja doręczona po upływie 2 miesięcy skutkuje naliczaniem odsetek od dnia następującego po wniesieniu podania o umorzenie do dnia doręczenia tej decyzji i włącznie z tym dniem.

Te same przepisy dotyczą naliczania odsetek w przypadku wniesienia podania o odroczenie lub rozłożenie na raty zaległości podatkowej.

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Naliczanie odsetek przez organ podatkowy

Jak to zostało już wspomniane do naliczania odsetek w szczególności zobowiązany jest podatnik, płatnik, inkasent, następca prawny lub osoba trzecia...

Zamknij