Jeżeli, z jakichkolwiek powodów, chcemy uzyskać zaświadczenie organu podatkowego o braku zaległości podatkowych, możemy złożyć wniosek o przeprowadzenie postępowania podatkowego w tej sprawie. Powód jest nieistotny – może to być chęć skorzystania z ulgi wymagającej takiego zaświadczenia, wymagania kredytodawcy bądź chęć polepszenia własnego samopoczucia.
W przypadku, gdy na podatniku będzie ciążyło jakieś zobowiązanie organ podatkowy wyda decyzję określającą to zobowiązanie. Jeśli nie stwierdzi nieprawidłowości postępowanie zostanie umorzone (art. 208 §1). Decyzja o umorzeniu jest równoznaczna z nie stwierdzeniem żadnych zaległości. Nie oznacza jednak, że tych zaległości nie ma. Po prostu nie zostały ujawnione, ale być może występują. Nigdy nie możesz więc czuć się tak do końca bezpieczny.
Organ podatkowy mimo wydania omawianego zaświadczenia może wszcząć kolejne postępowanie określające zobowiązanie w wysokości wyższej niż zadeklarowane.
W ramach przeprowadzonego postępowania o stwierdzenie braku zaległości organ może także stwierdzić nadpłatę. W takim przypadku wydaje decyzję określającą wysokość nadpłaty.
Postępowanie podatkowe o stwierdzenie braku zaległości może dotyczyć jedynie zobowiązań powstających z mocy prawa, czyli tych do których składa się deklarację bądź do tych, które występują bez konieczności złożenia deklaracji. Nie dotyczy zaś zaległości powstałych z zobowiązań powstałych w wyniku doręczenia decyzji wymiarowej. Wynika to z samej istoty powstawania obu zobowiązań. Nie można bowiem mówić o zaległości podatkowej, skoro zobowiązania powstanie dopiero w momencie wydania decyzji wymiarowej przez organ podatkowy.
Nie ma jeszcze komentarzy.