TRANSAKCJE WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE OBOWIĄZEK REJESTRACJI I SKŁADANIA INFORMACJI PODSUMOWUJĄCEJ

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn zm.) oraz niektóre przepisy wykonawcze do tej ustawy.

I. REJESTRACJA DLA POTRZEB HANDLU WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWEGO

Podatnicy podatku od towarów i usług zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni przed dniem:

1) dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

2) nabycia usług, do których stosuje się art. 28b ustawy, jeżeli  usługi te stanowiłyby u nich import usług,

3) świadczenia usług, dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami,

zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej (w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej), są zobowiązani zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności poprzez złożenie formularza VAT–R.

UWAGA! Osoby prawne niebędące podatnikami VAT nie podlegają rejestracji z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia usług. Natomiast osoby prawne, które zostały zarejestrowane dla potrzeb wewnątrzwspólnotowych nabyć  towarów (tj. posiadają nr identyfikacyjny VAT UE) są zobowiązane do rozliczenia podatku VAT od takich usług.

Podstawa prawna: art. 97 ust. 1, 2 i 3[1]

Uzyskanie statusu podatnika VAT UE

Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podmiot, który złożył formularz VAT-R i potwierdza jego zarejestrowanie jako podatnika VAT UE na druku VAT-5UE.

Podstawa prawna: art. 97 ust. 4 i 9[2]

Numer identyfikacyjny VAT

Przy dokonywaniu transakcji wewnątrzwspólnotowych podatnicy VAT UE są zobowiązani do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.

PL9999999999

Kod kraju PL + numer NIP (10 cyfr)

Podstawa prawna: art. 97 ust. 10[3]

Potwierdzanie numeru identyfikacyjnego VAT

Podatnicy VAT UE, zainteresowani uzyskaniem potwierdzenia numeru identyfikacyjnego VAT swojego kontrahenta z innego państwa członkowskiego UE, mogą zwrócić się z takim wnioskiem (na piśmie, faksem, telefonicznie lub pocztą elektroniczną) do:

1. biura wymiany informacji o podatku VAT

•       drogą pocztową na adres:

Biuro Wymiany Informacji Podatkowych Izby Skarbowej w Poznaniu

ul. Poznańska 46

62-510 Konin,

•       telefonicznie: (063) 242 33 55,

•       faksem: (063) 240 19 89,

•       mailem: numery.vat@mofnet.gov.pl

2. właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Aby ułatwić podatnikom składanie wniosków Biuro Wymiany Informacji Podatkowych przygotowało wzory wniosków o potwierdzenie zidentyfikowania podmiotów z terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych – druk VAT-ID oraz VAT-ID (kontynuacja). Wnioski te nie podlegają opłacie skarbowej a stosowne potwierdzenie powinno zostać wydane nie później niż w terminie 7 dni.

Podstawa prawna: art. 97 ust. 17-19[4]

Potwierdzenia numeru VAT można także dokonać na stronie internetowej Komisji Europejskiej:

http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies

(aby uzyskać dostęp w polskiej wersji językowej, należy w prawej górnej części strony wybrać opcję „Polish”).

Wykreślenie z rejestru podatników VAT UE

Wykreślenie z rejestru podatników VAT UE następuje, gdy:

• podatnik poinformuje naczelnika urzędu skarbowego o zaprzestaniu dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych

– poprzez złożenie aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego VAT–R, w terminie 15 dni, licząc od dnia zaistnienia tej okoliczności,

• podatnik nie złoży za kolejne 6 miesięcy lub 2 kolejne kwartały deklaracji podatkowej (wówczas wykreślenie następuje z urzędu).

UWAGA! Wykreślenie podatnika z rejestru podatników  VAT jest równoznaczne z wykreśleniem go z rejestru podatników VAT UE.

Podstawa prawna: art. 97 ust. 13 – 16[5]

Aktualizacja danych

Aktualizacji danych zawartych w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R dokonuje się, co do zasady, w terminie 7 dni od dnia, w  którym nastąpiła zmiana danych.

UWAGA! Przy dokonywaniu transakcji wewnątrzwspólnotowych należy posługiwać się danymi, jakie zostały podane w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R.

Podstawa prawna: art. 96 ust. 12[6]

II. INFORMACJA PODSUMOWUJĄCA

Co to jest informacja podsumowująca?

Jest to zbiorcze zestawienie dokonanych wewnątrzwspólnotowych dostaw i nabyć towarów oraz wewnątrzwspólotowego świadczenia usług, do których stosuje się art. 28b, w danym miesiącu lub kwartale.

Podstawa prawna: art. 100 ust. 1[7]

Podmioty zobowiązane do składania informacji podsumowującej:

1)     podatnicy podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub świadczący usługi na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej (w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej),

2)     osoby prawne niebędące takimi podatnikami – zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od podatników podatku od wartości dodanej zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej (w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej).

UWAGA! Podatnicy, którzy nie dokonają w danym miesiącu lub kwartale dostaw lub/i nabyć wewnątrzwspólnotowych lub/i nie świadczą ww. usług, nie mają obowiązku składania informacji podsumowującej za ten okres.

Podstawa prawna: art. 100 ust. 1 – 4[8]

Miejsce składania informacji podsumowującej

Informację podsumowującą składa się do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a jeżeli czynności te wykonywane są na terenie dwóch lub więcej urzędów skarbowych, to informacje podsumowujące składane są do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na:

• miejsce zamieszkania – w przypadku osób fizycznych,

• adres siedziby – w przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.

Podatnicy nieposiadający stałego miejsca zamieszkania lub siedziby albo stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju informację składają do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Podstawa prawna: art. 3[9]

Terminy i okresy w jakich należy składać informację podsumowującą

Informacje podsumowujące składa się, co do zasady, za okresy miesięczne, w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji.

Jednakże podatnicy:

• o niewielkich obrotach w handlu wewnątrzwspólnotowym, tzn. dokonujący wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów o wartości nieprzekraczającej w danym kwartale ani w żadnym z poprzednich czterech kwartałów 250.000 zł (do 31.12.2011 r. kwota ta zgodnie z przepisami przejściowymi wynosić będzie odpowiednio 500.000 zł),

• świadczący usługi, do których stosuje się art. 28b na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, świadczonych na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0%, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca,

• dokonujący wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, jeżeli wartość tych transakcji bez podatku nie przekracza w kwartale 50.000 zł nadal mogą składać kwartalne informacje podsumowujące.

W związku z tym, że dla wszystkich transakcji wewnątrzwspólnotwych składana jest jedna informacja podsumowująca, przekroczenie jednego z ww. limitów (dla dostaw lub nabyć) powoduje obowiązek składania miesięcznej informacji podsumowującej.

W przypadku kwartalnego okresu składania informacji podsumowujących należy je składać do 15. dnia miesiąca następującego po kwartale czyli:

• za I kwartał (styczeń — marzec) — do 15 kwietnia,

• za II kwartał (kwiecień — czerwiec) — do 15 lipca,

• za III kwartał (lipiec — wrzesień) — do 15 października,

• za IV kwartał (październik — grudzień) — do 15 stycznia następnego roku.

Informacja podsumowująca dotyczy zatem kwartałów kalendarzowych.

Informacje podsumowujące składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej składa się do 25. dnia miesiąca następującego po okresie miesiąca lub kwartału.

Podstawa prawna: art. 100 ust 3-6[10]

Waluta jaką należy się posługiwać przy wypełnianiu informacji podsumowującej

Wszystkie kwoty muszą być wyrażone w polskiej walucie PLN.

Rodzaj informacji jakie należy podać w informacji podsumowującej (część A i B)

1 NIP podatnika (z kodem PL),

2 Okres, którego dotyczy informacja (miesiąc lub kwartał),

3 Nazwa podatnika (w przypadku podmiotów będących osobami fizycznymi: imię i nazwisko, data urodzenia oraz PESEL; w przypadku podmiotów niebędących osobami fizycznymi: nazwa pełna oraz REGON),

4 Adres podatnika (adres siedziby w przypadku podmiotów niebędących osobami fizycznymi, adres zamieszkania w przypadku podmiotów będących osobami fizycznymi).

W zakresie dostaw i nabyć towarów (część C i D)

5 Kod kraju — dwuliterowy kod kraju określający państwo danego kontrahenta,

6 Numer identyfikacyjny VAT kontrahenta — numer VAT kontrahenta w innym państwie członkowskim UE, przyznany mu dla potrzeb handlu ewnątrzwspólnotowego — należy wskazać same znaki w tym numerze, czyli cyfry, litery – nie należy podawać kropek, myślników oraz stosować przerw,

7 Kwota transakcji — łączna wartość towarów za dany okres, dostarczonych każdemu z kontrahentów — jedna linijka odpowiada jednemu kontrahentowi,

8 Transakcje trójstronne (wg procedury uproszczonej określonej w art. 135 – 138 ustawy) w zakresie dostaw (wypełnia jedynie drugi w kolejności podatnik — „pośrednik”) — jeśli dostawy są trójstronne, należy zaznaczyć to w tej kolumnie oraz zsumować je z danego okresu odrębnie dla każdego kontrahenta — jedna linijka odpowiada jednemu kontrahentowi,

9 Kwota transakcji — łączna wartość towarów za dany okres, nabytych od kontrahenta — jedna linijka odpowiada jednemu kontrahentowi,

11 W przypadku gdy liczba kontrahentów (nabywców) przekracza liczbę wierszy przeznaczonych do ich wpisywania w części C formularza VAT-UE, należy skorzystać z formularza VAT-UE/A.

12 W przypadku gdy liczba kontrahentów (dostawców) przekracza liczbę wierszy przeznaczonych do ich wpisywania w części D formularza VAT-UE, należy skorzystać z formularza VAT-UE/B.

W zakresie świadczonych usług (część E)

5 Kod kraju — dwuliterowy kod kraju określający państwo danego kontrahenta,

6 Numer identyfikacyjny VAT kontrahenta — numer VAT kontrahenta w innym państwie członkowskim UE, przyznany mu dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego — należy wskazać same znaki w tym numerze, czyli cyfry, litery – nie należy podawać kropek, myślników oraz stosować przerw,

10 Kwota transakcji w zł – należy podać łączną wartość usług za dany okres wyświadczonych każdemu z kontrahentów — jedna linijka odpowiada jednemu kontrahentowi,

13 W przypadku, gdy liczba kontrahentów (usługobiorców) przekracza liczbę wierszy przeznaczonych do ich wpisywania w części E formularza VAT-UE, należy skorzystać z formularza VATUE/C.

Źródło informacji; www.mf.gov.pl

Patrz przykład na stronie;

http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/broszury_informacyjne/vat_w_ue_www.pdf


[1] Art. 97. 1. Podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

2. Przepis ust. 1 stosuje się również do podatników w rozumieniu art. 15 innych niż wymienieni w ust. 1 i osób prawnych niebędących podatnikami w rozumieniu art. 15, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła kwotę, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, oraz tych, którzy zamierzają skorzystać z możliwości określonej w art. 10 ust. 6.

3. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio również do podatników, o których mowa w art. 15, innych niż wymienieni w ust. 1 i 2, którzy:

1) nabywają usługi, do których stosuje się art. 28b, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług;

2) świadczą usługi, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4, dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej.

[2] 4. Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podmiot, który dokonał zawiadomienia zgodnie z ust. 1, jako podatnika VAT UE.

9. Naczelnik urzędu skarbowego potwierdza zarejestrowanie podmiotu, o którym mowa w ust. 1-3, jako podatnika VAT UE.

[3] 10. Podmioty, o których mowa w ust. 1-3, zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, które uzyskały potwierdzenie zgodnie z ust. 9, podając numer, pod którym są zidentyfikowane na potrzeby podatku, przy:

1) dokonywaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

2) dokonywaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

3) świadczeniu usług, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4, dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,

4) nabywaniu usług, do których stosuje się art. 28b, dla których są podatnikami z tytułu importu usług

– są obowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.

[4] 17. Na wniosek zainteresowanego biuro wymiany informacji o podatku VAT lub naczelnik urzędu skarbowego potwierdza zidentyfikowanie lub nie potwierdza zidentyfikowania określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju. Zainteresowanym może być zarówno sam podatnik, o którym mowa w art. 15, jak i osoba prawna, która nie jest takim podatnikiem, mający interes prawny w złożeniu wniosku.

18. Wniosek, o którym mowa w ust. 17, składa się na piśmie, faksem lub telefonicznie albo pocztą elektroniczną.

19. Biuro wymiany informacji o podatku VAT lub naczelnik urzędu skarbowego potwierdza zidentyfikowanie lub nie potwierdza zidentyfikowania podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na piśmie, faksem lub telefonicznie albo pocztą elektroniczną.

[5] ART. 97.13. W przypadku zaprzestania przez podmiot zarejestrowany jako podatnik VAT UE wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1 i 3, podmiot ten jest obowiązany na piśmie zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego przez aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego; zgłoszenie składa się w terminie 15 dni, licząc od dnia zaistnienia tej okoliczności.

14. Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 13, stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podmiotu z rejestru jako podatnika VAT UE.

15. W przypadku gdy podmiot, o którym mowa w ust. 1-3, nie złoży za 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały deklaracji podatkowej, naczelnik urzędu skarbowego wykreśla z urzędu podmiot z rejestru jako podatnika VAT UE i powiadamia go o powyższym.

16. Wykreślenie podatnika z rejestru jako podatnika VAT, o którym mowa w art. 96 ust. 6, 8 i 9, jest równoznaczne z wykreśleniem go z rejestru jako podatnika VAT UE.

[6] ART. 96. Ust.12. Jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana. Obowiązek ten nie dotyczy przypadków, gdy następuje wyłącznie zmiana danych objętych obowiązkiem aktualizacji na podstawie ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681, z późn. zm.). Zdanie drugie nie ma zastosowania w przypadku, gdy zgłaszana zmiana powoduje zmianę właściwości organu podatkowego.

[7] Art. 100. 1. Podatnicy, o których mowa w art. 15, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych:

1) wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów w rozumieniu art. 13 ust. 1 i 3, do których ma zastosowanie art. 42 ust. 1, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,

2) wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów, o których mowa w art. 9 ust. 1 lub art. 11 ust. 1, od podatników podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,

3) dostawach towarów zgodnie z art. 136 ust. 1 lub 2, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,

4) usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0 %, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca

– zwane dalej „informacjami podsumowującymi”.

[8] Art. 100. 1. Podatnicy, o których mowa w art. 15, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych:

1) wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów w rozumieniu art. 13 ust. 1 i 3, do których ma zastosowanie art. 42 ust. 1, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,

2) wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów, o których mowa w art. 9 ust. 1 lub art. 11 ust. 1, od podatników podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,

3) dostawach towarów zgodnie z art. 136 ust. 1 lub 2, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,

4) usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0 %, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca

– zwane dalej „informacjami podsumowującymi”.

2. Przepis ust. 1 pkt 2 w zakresie wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, o których mowa w art. 9 ust. 1, stosuje się również do osób prawnych niebędących podatnikami w rozumieniu art. 15, zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE.

3. Informacje podsumowujące składa się za okresy miesięczne, w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji, o których mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4, 6 i 7.

4. Informacje podsumowujące mogą być składane za okresy kwartalne w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji, o których mowa w ust. 1, w przypadku gdy dotyczą one:

1) transakcji, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3, jeżeli całkowita wartość tych transakcji, bez podatku od wartości dodanej, nie przekracza w danym kwartale i w żadnym z czterech poprzednich kwartałów kwoty 250 000 zł,

2) transakcji, o których mowa w ust. 1 pkt 2, jeżeli całkowita wartość tych transakcji, bez podatku, nie przekracza w danym kwartale 50 000 zł,

3) transakcji, o których mowa w ust. 1 pkt 4.

[9] Art. 3. 1. Właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 2-5.

2. Jeżeli czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług są wykonywane na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych, właściwość miejscową ustala się dla:

1) osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej – ze względu na adres siedziby;

2) osób fizycznych – ze względu na miejsce zamieszkania.

3. W przypadku podatników:

1) o których mowa w  art. 16 i w art. 17, niebędących podatnikami w rozumieniu art. 15, właściwym organem podatkowym jest:

a) dla osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej – naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na adres siedziby,

b) dla osób fizycznych – naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania;

2) nieposiadających stałego miejsca zamieszkania lub siedziby albo stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju – właściwym organem podatkowym jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

3a. Przepisy ust. 1-3 nie naruszają przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1267 i Nr 273, poz. 2703).

4. Jeżeli nie można ustalić właściwości miejscowej w sposób określony w ust. 1-3a, właściwym organem podatkowym jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

5. Przepisy ust. 1-4 nie mają zastosowania w przypadkach, o których mowa w  art. 33, 34, 37 ust. 1 i 3 oraz w art. 38.

[10] 3. Informacje podsumowujące składa się za okresy miesięczne, w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji, o których mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4, 6 i 7.

4. Informacje podsumowujące mogą być składane za okresy kwartalne w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji, o których mowa w ust. 1, w przypadku gdy dotyczą one:

1) transakcji, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3, jeżeli całkowita wartość tych transakcji, bez podatku od wartości dodanej, nie przekracza w danym kwartale i w żadnym z czterech poprzednich kwartałów kwoty 250 000 zł,

2) transakcji, o których mowa w ust. 1 pkt 2, jeżeli całkowita wartość tych transakcji, bez podatku, nie przekracza w danym kwartale 50 000 zł,

3) transakcji, o których mowa w ust. 1 pkt 4.

5. Składający informacje podsumowujące za okresy kwartalne, u których:

1) całkowita wartość transakcji, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3, bez podatku od wartości dodanej, przekroczyła w danym kwartale kwotę 250 000 zł lub

2) całkowita wartość transakcji, o których mowa w ust. 1 pkt 2, bez podatku, przekroczyła w danym kwartale kwotę 50 000 zł

– są obowiązani do składania informacji podsumowujących za okresy miesięczne, z uwzględnieniem ust. 6.

6. W przypadku, o którym mowa w ust. 5, informacje podsumowujące za poszczególne miesiące, które upłynęły od rozpoczęcia danego kwartału, są składane w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przekroczono odpowiednio kwotę 250 000 zł lub 50 000 zł, z tym że jeżeli przekroczenie kwoty nastąpiło w trzecim miesiącu kwartału, składana jest jedna informacja podsumowująca za ten kwartał.

 .
Komentarze są zamknięte.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Pamiętaj o PIT 2 – musisz zgłosić to przed pierwszą wypłatą

Pamiętaj o PIT 2 – jeżeli chcesz aby pracodawca zmniejszył zaliczkę na podatek dochodowy o kwotę wolną od podatku –...

Zamknij