Podatek można płacić co miesiąc lub co kwartał. Zamiast płacić zaliczkę na podatek każdego 20 dnia miesiąca (12 razy) możemy płacić tylko 4 razy w roku to jest do 20 kwietnia, 20 lipca, 20 października i 20 grudnia .
Jakie korzyści z tego wynikają?
1. możemy dłużej obracać zarobionymi pieniędzmi. Podobnie jak korzystamy z karty kredytowej. Tylko, że w tym przypadku okres bez odsetkowy wynosi 90 dni a nie 50 jak przy kartach.
2. Dzięki temu mamy szansę na poprawę płynności finansowej w naszej firmie. Szczególnie ważne jest to gdy nasi odbiorcy spóźniają się z zapłatą za nasze dostawy.
3. Możemy w tym czasie (kwartału) założyć lokatę na której zarobimy. Wówczas możemy powiedzieć, że podatek częściowo na siebie zarobił.
4. Możemy naszym klientom zaproponować dłuższe terminy płatności. Dzięki temu będziemy lepiej postrzegani przez naszych kontrahentów na tle innych firm.
5. Większą szanse mamy na zoptymalizowanie zaliczki w końcu roku. Szczególnie ważne jest to dla podatników którzy osiągają dochód w 4 kwartale większy niż w trzecim. Jak wiemy zaliczkę za ostatni kwartał płacimy w wysokości zaliczki za 3 kwartał. Jeśli mamy duże koszty a mniejszy przychód w miesiącach lipiec, sierpień i wrzesień wówczas zaliczkę na podatek dochodowy za 4 kwartał zapłacimy w wysokości zaliczki ustalonej za 3 kwartał. Zaliczka ta będzie niższa niż obliczona za ostanie miesiące roku.
Czy takie rozwiązanie jest korzystne i czy mogą skorzystać z tego przywileju wszyscy podatnicy prowadzący działalność gospodarczą? Niestety tylko wybrane grupy podatników. Są to:
1. Podatnicy posiadający status małego podatnika lub
2. dopiero rozpoczynający działalność gospodarczą.
Kto to jest mały podatnik?
Jeżeli przychody ze sprzedaży (łącznie z podatkiem VAT ) w roku poprzednim wyniosły 1 200 000 euro – to jesteś małym podatnikiem. Do przeliczenia kwoty z euro na złotówki użyj średniego kursu NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego i zaokrąglij do 1 000 zł.
Wartość jego przychodu ze sprzedaży za 2010 r. (wraz z należnym podatkiem VAT), nie mogła przekroczyć 4 mln 736 tys. zł, czyli równowartości 1 mln 200 tys. euro.
Kiedy może wybrać tę zaliczkę rozpoczynający działalność?
tylko wtedy, gdy w ciągu dwóch lat poprzedzających założenie firmy nie prowadzili żadnego innego biznesu (nie mógł mieć firmy także współmałżonek objęty wspólnotą majątkową).
Kiedy powiadomić urząd skarbowy?
O wyborze kwartalnych zaliczek należy poinformować urząd skarbowy w formie pisemnej do 21 lutego.
Wady takiego wyboru?
Pamiętajmy, że tylko odraczamy moment zapłaty zaliczki na podatek. Musimy mieć większą samodyscyplinę finansową aby we właściwym momencie dysponować większą gotówką niż wówczas gdybyśmy płacili zaliczki co miesiąc.
Nie ma jeszcze komentarzy.