Wysyłasz pracowników w delegacje? A może sam podróżujesz służbowo? Czy wiesz już, jakie zmiany w rozliczeniach wyjazdów służbowych obowiązują od marca tego roku? Jeśli chcesz poznać je wszystkie, zapraszam do lektury.
Od marca kwestie związane z rozliczaniem podróży służbowych – zarówno krajowych, jak i zagranicznych – reguluje jedno rozporządzenie[1]. Wprawdzie dotyczy rozliczania pracowników jednostek państwowych i samorządowych, w praktyce jednak stosuje je też większość prywatnych przedsiębiorców. Także ty, jeśli nie uregulowałeś zasad rozliczania delegacji ani w układzie zbiorowym pracy, ani w regulaminie wynagradzania, ani w umowach o pracę.
Dobrze. Przejdźmy teraz do meritum… Co nowe rozporządzenie zmienia? Przede wszystkim:
- podwyższa kwoty diet krajowych i zagranicznych (odpowiednio też ryczałtów pochodnych) oraz limitów noclegowych w delegacjach zagranicznych,
- w delegacjach krajowych przypisuje do poszczególnych posiłków określoną część diety oraz doprecyzowuje, że dieta ulega obniżeniu w przypadku wyżywienia objętego ceną noclegu,
- wprowadza limit noclegowy w delegacjach krajowych,
- przewiduje możliwość wyboru więcej niż jednego kraju docelowego przy delegacji zagranicznej,
- zmienia zasady zwracania kosztów leczenia za granicą,
- określa kurs walut przy wypłacie zaliczki na koszty podróży i przy rozliczeniu ostatecznym.
Trochę tych zmian jest. Dlatego będę ci o nich opowiadać sukcesywnie. Czy wszystkie korzystne? Przekonaj się. Śledź moje najbliższe wpisy. Z nich dowiesz się o istotnych dla prawidłowego rozliczenia delegacji kwestiach.
Dziś zajmę się „najgłośniejszą” zmianą. Czyli zmianą stawki diety. Musisz jednak pamiętać, że to nie jedyna należność z tytułu delegacji. Pracownikowi zwracasz też koszty przejazdów, dojazdów, noclegów oraz innych uzasadnionych wydatków. No ale po kolei…
Wysokość diety w krajowych podróżach służbowych
Od marca wypłacasz dietę w wysokości 30 zł za dobę podróży. Należność przy podróżach krajowych obliczasz za czas od rozpoczęcia podróży do powrotu po wykonaniu zadania służbowego:
- jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:
- mniej niż 8 godzin – dieta nie przysługuje,
- od 8 do 12 godzin – 50% diety,
- powyżej 12 godzin – w pełnej wysokości;
- jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę – za każdą pełną dobę w pełnej wysokości, a za rozpoczętą:
- do 8 godzin – 50% diety,
- powyżej 8 godzin – w pełnej wysokości;
Wyjazdom zagranicznym poświęcę osobny wpis; gdybyś jednak potrzebował, to wysokość diety dla poszczególnych państw możesz sprawdzić w załączniku do rozporządzenia. One też uległy zmianom.
Czy dieta należy się zawsze? Otóż nie. Diety nie naliczasz:
- gdy podróż trwa mniej niż 8 godzin,
- za czas delegowania do miejsca pobytu stałego lub czasowego pracownika,
- pracownikowi przebywającemu w podróży krajowej trwającej co najmniej 10 dni, który w dniu wolnym od pracy pojechał do miejsca stałego/czasowego pobytu i otrzymał zwrot kosztów tych przejazdów – za ten dzień,
- gdy pracownik miał zapewnione bezpłatne całodzienne wyżywienie.
Nowością natomiast jest wprowadzenie w podróżach służbowych krajowych zasady obniżania diety w przypadku zapewnienia bezpłatnego śniadania, obiadu lub kolacji. I tym tematem zajmę się następnym razem. Zapraszam Cię do czytania już wkrótce.
[1] Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, Dz. U. z 2013 r., poz. 167
Nie ma jeszcze komentarzy.