Rewolucja w delegacjach

Wysyłasz pracowników w delegacje? A może sam podróżujesz służbowo? Czy wiesz już, jakie zmiany w rozliczeniach wyjazdów służbowych obowiązują od marca tego roku? Jeśli chcesz poznać je wszystkie, zapraszam do lektury.

Od marca kwestie związane z rozliczaniem podróży służbowych – zarówno krajowych, jak i zagranicznych – reguluje jedno rozporządzenie[1]. Wprawdzie dotyczy rozliczania pracowników jednostek państwowych i samorządowych, w praktyce jednak stosuje je też większość prywatnych przedsiębiorców. Także ty, jeśli nie uregulowałeś zasad rozliczania delegacji ani w układzie zbiorowym pracy, ani w regulaminie wynagradzania, ani w umowach o pracę.

Dobrze. Przejdźmy teraz do meritum… Co nowe rozporządzenie zmienia? Przede wszystkim:

  1. podwyższa kwoty diet krajowych i zagranicznych (odpowiednio też ryczałtów pochodnych) oraz limitów noclegowych w delegacjach zagranicznych,
  2. w delegacjach krajowych przypisuje do poszczególnych posiłków określoną część diety oraz doprecyzowuje, że dieta ulega obniżeniu w przypadku wyżywienia objętego ceną noclegu,
  3. wprowadza limit noclegowy w delegacjach krajowych,
  4. przewiduje możliwość wyboru więcej niż jednego kraju docelowego przy delegacji zagranicznej,
  5. zmienia zasady zwracania kosztów leczenia za granicą,
  6. określa kurs walut przy wypłacie zaliczki na koszty podróży i przy rozliczeniu ostatecznym.

Trochę tych zmian jest. Dlatego będę ci o nich opowiadać sukcesywnie. Czy wszystkie korzystne? Przekonaj się. Śledź moje najbliższe wpisy. Z nich dowiesz się o istotnych dla prawidłowego rozliczenia delegacji kwestiach.

Dziś zajmę się „najgłośniejszą” zmianą. Czyli zmianą stawki diety. Musisz jednak pamiętać, że to nie jedyna należność z tytułu delegacji. Pracownikowi zwracasz też koszty przejazdów, dojazdów, noclegów oraz innych uzasadnionych wydatków. No ale po kolei…

Wysokość diety w krajowych podróżach służbowych

Od marca wypłacasz dietę w wysokości 30 zł za dobę podróży. Należność przy podróżach krajowych obliczasz za czas od rozpoczęcia podróży do powrotu po wykonaniu zadania służbowego:

  1. jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:
    • mniej niż 8 godzin – dieta nie przysługuje,
    • od 8 do 12 godzin – 50% diety,
    • powyżej 12 godzin – w pełnej wysokości;
  2. jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę – za każdą pełną dobę w pełnej wysokości, a za rozpoczętą:
    • do 8 godzin – 50% diety,
    • powyżej 8 godzin – w pełnej wysokości;

Wyjazdom zagranicznym poświęcę osobny wpis; gdybyś jednak potrzebował, to wysokość diety dla poszczególnych państw możesz sprawdzić w załączniku do rozporządzenia. One też uległy zmianom.

Czy dieta należy się zawsze? Otóż nie. Diety nie naliczasz:

  1. gdy podróż trwa mniej niż 8 godzin,
  2. za czas delegowania do miejsca pobytu stałego lub czasowego pracownika,
  3. pracownikowi przebywającemu w podróży krajowej trwającej co najmniej 10 dni, który w dniu wolnym od pracy pojechał do miejsca stałego/czasowego pobytu i otrzymał zwrot kosztów tych przejazdów – za ten dzień,
  4. gdy pracownik miał zapewnione bezpłatne całodzienne wyżywienie.

Nowością natomiast jest wprowadzenie w podróżach służbowych krajowych zasady obniżania diety w przypadku zapewnienia bezpłatnego śniadania, obiadu lub kolacji. I tym tematem zajmę się następnym razem. Zapraszam Cię do czytania już wkrótce.


[1] Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, Dz. U. z 2013 r., poz. 167

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy samochód firmowy wykorzystany dla celów prywatnych przez pracownika jest przychodem i powinien być opodatkowany stawką 23%?

Moja spółka wynajmuje samochody osobowe od innej firmy. Samochody są używane przez pracowników do działalności gospodarczej. Również pracownicy wykorzystują samochody...

Zamknij