Obowiązek podatkowy w VAT – kiedy powstaje?

Jeżeli jesteś podatnikiem VAT musisz sam (bez wezwania) obliczyć i odprowadzić ten podatek. Aby zrobić to prawidłowo musisz wiedzieć, kiedy powstaje dla ciebie taki obowiązek. A co za tym idzie – w którym okresie rozliczeniowym rozliczyć podatek od poszczególnych transakcji.

Co do zasady, obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi.

Ale oczywiście istnieje całe mnóstwo wyjątków od tej reguły. O nich jednak może innym razem… Dziś zasada ogólna.

Kiedy mamy więc do czynienia „z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi”? I jak się ma do tego wystawienie faktury?

Wydanie towaru następuje przez przeniesienie posiadania na odbiorcę czyli przejście rzeczy pod jego władanie, tak by mógł nią swobodnie rozporządzać.

Inaczej mówiąc, wydanie towaru to fizyczne umożliwienie odbiorcy faktycznego dysponowania nim. Może to być wręczenie odbiorcy rzeczy lub dokumentów, które umożliwiają rozporządzanie rzeczą (np. listu przewozowego) lub środków, które dają faktyczną władzę nad rzeczą (np. kluczy do lokalu). Po stronie tegoż odbiorcy musi przy tym istnieć wola władania daną rzeczą. Tyle teorii.

W praktyce wydanie towaru w sensie wręczenia rzeczy ma najczęściej miejsce z chwilą:

  • odebrania towaru z magazynu dostawcy – moment załadowania i pokwitowania odbioru albo
  • dostarczenia towaru do magazynu odbiorcy – moment wyładowania i pokwitowania odbioru albo
  • wysłania towaru przez przewoźnika na podstawie zawartej z nim umowy przewozu.

A co z usługami?

Usługa może być uznana za wykonaną, jeżeli zrealizowałeś wszystkie czynności składające się na tą usługę. I dopiero wówczas wystawiasz fakturę (do 7 dni). Taka jest ogólna zasada.

Ustalenie kiedy wykonano „wszystkie czynności” w przypadku tzw. usług ciągłych (np. usługi najmu, ochrony, dostawa energii, gazu etc.) może nie być już jednak takie proste. Tutaj przewidziano więc szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego. Nie czas jednak teraz na ich opisywanie.

A jak do tego wszystkiego ma się fakt wystawienia faktury, skoro może być wystawiona później?

Musisz wiedzieć przede wszystkim, że faktura nie jest traktowana jako dokument umożliwiający faktyczne dysponowanie towarem przez odbiorcę. To tylko dokument potwierdzający dokonanie transakcji (dostawę towaru/wykonanie usługi). Zresztą najczęściej o charakterze następczym. Wynika to z przepisu, że jeżeli powinieneś potwierdzić fakturą dostawę towaru (lub wykonanie usługi), to obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej wystawienia, nie później jednak niż 7. dnia od wydania towaru (lub wykonania usługi). Czyli to właśnie faktyczne wydanie towaru czy wykonanie usługi w całości jest dopiero podstawą do wystawienia faktury. Którą to, nota bene, powinieneś wystawić najpóźniej w terminie 7 dni.

Jednak o tym, jak wystawienie faktury wpływa na moment powstania obowiązku podatkowego napiszę ci już następnym razem…

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Co jeszcze z tymi kosztami z nieuregulowanych faktur?

Dziś pokażę ci kolejne konsekwencje wprowadzenia nowych regulacji dotyczących „wyrzucania” z kosztów podatkowych niezapłaconych faktur. Ostatnio pisałam o terminach, które...

Zamknij