W swojej praktyce często spotykam podatników, którzy nie do końca wiedzą, na kiedy ustalić moment powstania obowiązku podatkowego w VAT. Dotyczy to świadczenia przez nich tzw. usług ciągłych. Dywagują oni – skoro świadczę usługę stale, to jeszcze jej ostatecznie nie wykonałem… no to kiedy mam rozliczyć VAT? dopiero po rozwiązaniu umowy z klientem i zakończeniu świadczenia na jego rzecz tej usługi? czy może jednak w trakcie jej trwania?
Sprawa rzeczywiście nie jest jednoznaczna. Zwłaszcza że brak jest definicji usługi ciągłej i wytycznych co do ich rozliczania w podatku VAT.
Spróbujmy więc określić, kiedy z tego typu usługami mamy do czynienia. Chodzi tu o usługi:
- wykonywane periodycznie,
- z jednoznacznie określonym momentem rozpoczęcia jej świadczenia,
- przy nieokreślonym z góry momencie jej zakończenia.
Czyli w grę wchodzi świadczenie takich usług, do których jakby cyklicznego wykonywania zobowiązujemy się w drodze umowy z klientem, aż do czasu (jeszcze nieokreślonego w czasie) rozwiązania tejże umowy. Zazwyczaj przy takich usługach również cyklicznie następuje rozliczenie za dany (ustalony w umowie) okres świadczenia usługi.
Kilka przykładów takich usług.
W ten sposób traktowane być mogą umowy o świadczenie usług kurierskich, pośrednictwa w pozyskiwaniu klientów, prowadzenia rachunku bankowego, ale też umowy na dostawę energii elektrycznej, usługi telekomunikacyjne, umożliwienie dostępu do sieci Internet itp.
Rzeczywiście ustawodawca bardzo różnie traktuje tą kategorię usług w kontekście podatku VAT. Dla jednych przewiduje szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego (np. najem, dostawa mediów – patrz moje wcześniejsze wpisy), o innych w ogóle nie wspomina.
W tym drugim przypadku właściwym wydaje się rozliczanie podatku VAT na zasadach ogólnych.
Może to jednak być trudne z uwagi na trudności z określeniem momentu „wykonania” usługi o charakterze ciągłym. W praktyce najłatwiej przyjąć, że takim momentem powinno być cykliczne (częściowe) rozliczenie wykonania usługi za dany okres rozliczeniowy, jaki został określony w umowie.
A zatem momentem powstania obowiązku podatkowego w VAT byłby moment zakończenia określonego okresu rozliczeniowego (skutkującego częściowym rozliczeniem za świadczenie usługi), a jeżeli czynność powinna być udokumentowana fakturą – moment jej wystawienia, nie później jednak niż 7. dzień po zakończeniu okresu rozliczeniowego.
Ponieważ najczęściej przyjmuje się miesięczne okresy rozliczeniowe to obowiązek podatkowy – w większości przypadków – powstanie u ciebie na koniec każdego miesiąca. Chyba że dla świadczonych przez ciebie usług przewidziano szczególne rozwiązania. Wtedy musisz brać je pod uwagę.
Często w ramach tzw. usługi ciągłej realizujesz też dodatkowe, pojedyncze czynności, nie rzutujące jednak na realizację samej usługi ciągłej jako takiej (np. wydanie potwierdzenia dokonania przelewu przy prowadzeniu rachunku bankowego). Ich rozliczenie powinno następować za takie same okresy rozliczeniowe, jak określono w umowie dla usługi głównej, nawet jeśli są za nie pobierane dodatkowe opłaty (a nie w momencie ich wykonania).
Komentarz mile widziany …
Nie ma jeszcze komentarzy.