Majątek firmy to środki o ściśle określonej wartości łatwej do obliczenia według ceny zakupu lub kosztu wytworzenia. Jako właściciel w pełni je kontrolujesz. Ich pochodzenie jest efektem ściśle określonych zdarzeń z przeszłości (zakup lub własna produkcja), ale mają też wpływ na przyszłość, bo służą do wypracowania konkretnych korzyści ekonomicznych (np. wytworzenia produktów lub usług przeznaczonych do sprzedaży). To podstawowe przesłanki, których spełnienie pozwala na zaklasyfikowanie składników majątku do aktywów.
Patrząc na zasadę grupowania aktywów, zgodnie ze stopniem ich płynności, możesz bez problemu wydzielić dwie ich podgrupy: majątek, którym dysponujesz przez dłuższy okres czasu (zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą jest to okres co najmniej 12 miesięcy) czyli tzw. majątek trwały i majątek który z racji spełnianej roli podlega częstszym zmianom , to tzw. majątek obrotowy.
Należy przy okazji zauważyć, że kryterium czasowe nie zawsze jest wystarczające, jak wiesz z doświadczenia, zdarzają się zapasy, które zalegają w magazynie przez okresy dłuższe niż rok, toteż dodatkowym kryterium, bardzo pomocnym w tego typu klasyfikacji będzie funkcjonalność majątku. Jeśli jakaś rzecz lub prawo służy ci w niezmienionej (poza normalnym zużyciem) postaci , w dłuższym okresie czasu (ponad 12 mcy) i wykorzystywana jest do osiągania określonych przychodów (np maszyna do produkcji) powinieneś zaliczyć ją do majątku trwałego. Ten sam składnik majątku, będący towarem handlowym, już w momencie zakupu przeznaczony do dalszej odsprzedaży zaliczony zostanie do majątku obrotowego.
Nie ma jeszcze komentarzy.