Działalność gospodarcza, jak doskonale wiesz z doświadczenia po pierwsze charakteryzuje się dużą dynamiką, po drugie oprócz dochodów i kosztów z działalności podstawowej tj. handlu czy produkcji generuje również dochody i koszty związane z działaniami pobocznymi typu działania finansowe (związane lokowaniem nadwyżek środków finansowych np w lokatach bankowych) czy działania inwestycyjne (związane z rozbudową parku maszynowego, unowocześnianiem technologii produkcji, itp.).
Każda z tych dziedzin wymusza przepływy pieniężne, bowiem każda związana jest z pozyskiwaniem lub wydatkowaniem środków finansowych. Dla podejmowania decyzji związanych z zarządzaniem firmą bardzo ważna jest kontrola przepływu tych środków.
Jak zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę większość gotówki tj. środków finansowych powinna być generowana w wyniku działalności podstawowej czyli operacyjnej, nadwyżki finansowe z tej działalności to tak zwane dodatnie przepływy z działalności operacyjnej i jeśli nie wynikają one z nieterminowej spłaty zobowiązań, świadczą o prawidłowo prowadzonej gospodarce pieniężnej, oraz o dobrej kondycji przedsiębiorstwa i możliwości samofinansowania rozwoju firmy. Nadwyżki powstałe w ten sposób można przeznaczyć na rozwój firmy bez potrzeby poszukiwania zewnętrznych źródeł finansowania.
Z drugiej strony jeśli w wyniku analizy stwierdzisz, że twoja działalność operacyjna jest deficytowa będzie to pierwszym sygnałem do znalezienia przyczyn takiego stanu rzeczy. Przyczyną może być, z jednej strony, mała dochodowość działalności, z drugiej zaś ujemne przepływy powodowane są często złą gospodarką materiałową (zbyt dużo środków przeznaczonych na zakupy zapasów) . Ujemna wartość świadczy też o zachwianiu płynności finansowej a nawet niewypłacalności i jest to bardzo poważny sygnał ostrzegawczy.
Nie ma jeszcze komentarzy.