Artykuł 51 mówi, że każda rata oraz zaliczka podatkowa nie uiszczona w terminie płatności jest zaległością podatkową. Powoduje to określone skutki – takie jak wydanie decyzji określającej, naliczenie odsetek za zwłokę oraz egzekucja zaległości.
Nie zapłacenie raty nie powoduje jednak uznania całości podatku za zaległość. Kolejne raty staną się zaległością, aż do momentu upłynięcia terminu ich płatności. Przy czym przez ratę należy rozumieć zarówno ratę wynikającą z konstrukcji podatku, jak i ratę będącą wynikiem decyzji rozłożenia zobowiązania podatkowego przez organ podatkowy.
Podobnie ma się sprawa w przypadku zaliczek. Zaległości powstają zarówno w przypadku zaliczek wykazywanych w deklaracjach, jak i określonych przez organ podatkowy. Wraz z końcem roku podatkowego kończy się jednak byt prawny zaliczek, gdyż zaliczki dotyczą jedynie zobowiązań podatkowych w trakcie danego roku podatkowego. Po jego upłynięciu powstaje zobowiązanie podatkowe za cały rok. W tym momencie sprawa zaległości zaliczek nieco się komplikuje, gdyż skoro zaliczki straciły rację bytu to nie mogą również stanowić niespłaconego długu.
Organ podatkowy ma obowiązek w takiej sytuacji ustalić prawidłową kwotę podatku za cały rok, która stanie się twoim nowym zobowiązaniem podatkowym. Nie myśl jednak, że dzięki temu unikniesz obliczania odsetek za zwłokę w terminie płatności zaliczek. Organ podatkowy będzie nadal zobowiązany do naliczania tych odsetek. W celu właściwego ich naliczania musi jednak ustalić prawidłową wysokość zaliczek. Odsetki są naliczane na dzień złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy lub w razie nie złożenia takiego zeznania na ostatni dzień terminu jego złożenia.
Nie ma jeszcze komentarzy.