Mianem firmanctwa określa się użyczenie swojego imienia i nazwiska lub nazwy firmy innemu podmiotowi w celu zatajenia prowadzonej przez niego działalności lub rzeczywistych rozmiarów tej działalności. Jest to działanie nielegalne spowodowane chęcią uchylenia się przed opodatkowaniem. Najczęściej bowiem firmujący opodatkowany jest na zasadach preferencyjnych lub ma prawo korzystania z określonych ulg i zwolnień.
W przypadku gdy podmiot świadomie firmuje inną jednostkę ponosi wraz z nią solidarną odpowiedzialność całym swoim majtkiem za zaległości podatkowe powstałe podczas prowadzenia tej działalności (art. 113).
Powyższy przepis wymusza na organach podatkowych konieczność wykazania świadomego działania firmującego (użyczanie nazwy) i firmowanego (chęć zatajenia prowadzonej działalności) oraz udowodnienia, że zalęgłości podatkowe powstały w okresie użyczania nazwy przez firmującego.
Na uwagę zasługuje fakt, iż przepisy nie przewidują żadnych wyłączeń z odpowiedzialności dotyczących np. wysokości uzyskanych korzyści lub rodzaje zaległości podatkowych.
Należy też zaznaczyć, że firmanctwo stanowi również wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, za które może odpowiadać każda ze stron.
Nie ma jeszcze komentarzy.