Jeżeli przymierzasz się do sprzedaży używanej odzieży, np. ubranek dziecięcych, to powinnaś założyć działalność gospodarczą.
Rozpoczynając prowadzenie działalności w niewielkich rozmiarach możesz skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT zawartego w art. 113 ust. 1 i 2 (zwolnienie do kwoty 50.000 zł). Oznacza to, że nie musisz wówczas naliczać VAT należnego od dokonanej sprzedaży i rozliczać się jako podatnik podatku od towarów i usług.
Wysyłkę towarów zapewne będziesz zlecać jakimś firmom świadczącym tego rodzaju usługi. W związku z tym warto jednak zauważyć, że co do zasady w cenach towarów i usług jest VAT zawarty, a to oznacza, że klient dokonując opłaty za koszty wysyłki zapłaci cenę wraz z VAT, jeżeli jest on zawarty w jej cenie.
Natomiast co do wyboru formy opodatkowania, to możesz skorzystać z ryczałtu. Należy pamiętać, że podstawową zaletą ryczałtu jest jego prostota (prosta ewidencja, proste wyliczanie kwoty podatku do zapłaty), natomiast wadą to, że wielkość podatku nie jest uzależniona od uzyskanego dochodu (nawet jeśli poniosło się stratę trzeba zapłacić podatek).
Zaletą zasad ogólnych jest to, że wysokość kwoty podatku do zapłaty zależy od wielkości dochodu, wadą zaś to, że jeżeli dochód jest wysoki, to podatek również.
Musisz więc sama ocenić co bardziej może Ci się opłacać.
Nie ma jeszcze komentarzy.