W swojej polityce rachunkowości określasz rok obrotowy.
Jeżeli prowadzisz swoją firmę jednoosobowo lub w formie spółki osobowej (cywilnej) nie masz tutaj wyboru – rok obrotowy zawsze pokrywa się z kalendarzowym.
Jeśli jednak prowadzisz działalność jako osoba prawna (na przykład spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) to występuje tutaj pewna dowolność. Rok obrotowy ma trwać 12 kolejnych miesięcy (poza pewnymi wyjątkami), ale nie musi pokrywać się z rokiem kalendarzowym. Może trwać np. od 1 października do 30 września.
W wyznaczonym według tych reguł roku obrotowym należy ustalić okresy, za które będzie sporządzane sprawozdanie.
Ustawa o rachunkowości nazywa je okresami sprawozdawczymi.
Może to być miesiąc, kwartał, półrocze lub rok, ale także inne okresy np. dwumiesięczne.
W praktyce najczęściej sporządza się miesięczne sprawozdania finansowe w ciągu roku i na koniec sprawozdanie roczne. Taki wybór pozwali ci skuteczniej obserwować zmiany zachodzące w firmie. Już w następnym miesiącu możesz zorientować się czy dzieje się coś złego czy dobrego. Nie miałbyś takiej szansy gdyby dane docierały do ciebie na przykład co pół roku.
Ustawa podaje kilka momentów, w których koniecznie należy sporządzić sprawozdanie.
Jedynym powszechnie obowiązującym jest dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, czyli inaczej koniec roku obrotowego.
Inne przypadki to m.in.:
- dzień przejęcia firmy,
- dzień zakończenia działalności,
- zmiana formy prawnej itp. (wszystkie wymienione są w artykule 12 ustawy o rachunkowości).
Oprócz tego, prowadząc księgowość w oparciu o ustawę o rachunkowości zobowiązany jesteś do przynajmniej comiesięcznego sporządzania zestawienia obrotów i sald, czyli inaczej zestawienia wszystkich zapisów dokonanych w księgach rachunkowych.
Zestawienie to spełnia ważną funkcję kontrolną – pozwala wykryć dużo błędów merytorycznych i rachunkowych w zakresie ewidencji operacji gospodarczych.
To zestawienie jest ci również potrzebne abyś mógł sporządzić deklaracje podatkowe, sprawozdania do urzędu statystycznego, do Narodowego Banku Polskiego i jeszcze wielu innych instytucji.
Nie ma jeszcze komentarzy.