Zasady przywracania terminu do dokonania czynności

Upłynął twój termin złożenia odwołania w sprawie postępowania podatkowego? Nie wiesz czy istnieje możliwość odwołania się do wyższej instancji? Zanim odpowiesz sobie na te pytania przeczytaj … więcej


W ordynacji podatkowej występują dwa rodzaje terminów.

Należą do niech terminy, w których może nastąpić ukształtowanie praw i obowiązków strony postępowania – przykładem jest termin zapłaty podatku lub przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Są to tak zwane terminy materialne.

Oprócz nich mogą też wystąpić terminy dokonania poszczególnych czynności przez uczestników postępowania. Te nazywane są terminami procesowymi.

Oba terminy różnią się dwoma zasadniczymi cechami – skutkiem upływu terminu oraz możliwością jego przywrócenia. Skutkiem upływu terminu materialnego jest wygaśnięcie prawa lub obowiązku o charakterze materialno prawnym, czyli na przykład wspomniane przedawnienie zobowiązania podatkowego.

Natomiast upływ terminu procesowego powoduje bezskuteczność czynności procesowej złożonej po terminie, co oznacza, np. brak możliwości odwołania bądź zażalenia otrzymanej decyzji.

Terminy materialne są również nieprzywracalne, terminy procesowe zaś, co do zasady są przywracalne, tzn. że w pewnych przypadkach można zwrócić się do organu podatkowego o przywrócenie terminu dokonania określonej czynności, który już upłynął. Skutki takiej czynności, pomimo przekroczenia terminu, będą wtedy takie same.

Przywrócenie nastąpi, jeśli zostaną spełnione cztery warunki określone w art. 162 ordynacji podatkowej.

Po pierwsze należy uprawdopodobnić, że uchybienie nastąpiło nie z twojej winy. Do modelowych sytuacji przywrócenia terminu przez organy podatkowe należą nieobecność strony pod adresem, pod który wpłynęło pismo bądź wypadek osoby mającej dokonać czynności. Zastanawiasz się nad zrzuceniem winy na kogoś innego? Niestety nie jest to takie łatwe. Na podstawie istniejących orzeczeń wiadomo, bowiem, iż nie można zrzucić winy na pracownika, gdyż w myśl przepisów wszelkie winy pracownika obarczają pracodawcę (bo to właśnie on a nie pracownik jest stroną postępowania). Decyzja w tej sprawie jest jednak decyzją uznaniową. To znaczy, że w każdym przypadku jest badana indywidualnie. Może, więc się zdarzyć, iż w podobnych sprawach zapadnie inna decyzja. Dlatego też warto zadbać o dobre udokumentowanie wniosku, np. raportem policji z wypadku, zaświadczeniem lekarskim, dokumentami potwierdzającymi wyjazd służbowy itp.

Kolejnym wymogiem przywrócenia terminu jest złożenie wniosku. Przywrócenie nie może nastąpić z urzędu, nawet, jeśli organ będzie wiedział, że opóźnienie nie nastąpiło z twojej z winy.Musisz również zachować ustawowy termin złożenia wniosku. Wynosi on 7 dni od momentu ustania przyczyny uchybienia terminowi. W przypadku pobytu poza miejscem dostarczenia postanowienia termin ten liczony będzie, więc od dnia powrotu z podróży.

Ostatni warunek dotyczy dokonania czynności, dla której przywraca się termin. Należy tego dokonać wraz z wniesieniem podania do organu podatkowego. Zasadniczo o przywróceniu terminu decyduje organ właściwy w sprawie (art. 163 §1), a w przypadku decyzji odmownej przysługuje ci zażalenie do organu wyższej instancji (art. 163 §3). W przypadku gdy przywrócenie terminu odnosi się do odwołania bądź zażalenia właściwym organem będzie organ II-ej instancji (art. 163 §2). Postanowienie w tej sprawie będzie jednak ostateczne i nie podlega kolejnemu zażaleniu.

W razie wystąpienia o przywrócenie terminu odwołania lub zażalenia może pojawić się pewien problem. Mianowicie wraz z upływem terminu odwołania następuje uprawomocnienie się decyzji organu podatkowego. Inaczej mówiąc sprawa zostaje skierowana do wykonania. W tym momencie następuje konflikt interesów.

Na szczęście ordynacja przewiduje ewentualność zażegnania takiej sytuacji. Można, bowiem żądać od organu podatkowego pierwszej instancji wstrzymania wykonania decyzji na czas rozpatrzenia wniosku przez organ instancji wyższej. Najlepiej, więc wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji. Problem jednak w tym, że nasz wniosek nie musi być rozpatrzony pozytywnie. Także w tym przypadku zależy to od indywidualnej decyzji organu podatkowego.

zadaj pytanie

www.ordynacjapfron.pl/zapytaj

zapraszam

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie przeszkody spotykasz na swojej drodze do wiedzy finansowej?

       Bardzo dokładne sprawozdania i analizy – tego najczęściej oczekuje się od finansistów. A jakiej wiedzy finansowej oczekujesz od siebie?...

Zamknij