Aby rzecz została uznana za środek trwały i w związku z tym byś mógł skorzystać z prawa do odpisów amortyzacyjnych, musi ona być wykorzystywana w firmie czy mówiąc inaczej – dla celów twojej działalności gospodarczej.
Nie powinieneś mieć problemów z klasyfikacją specjalistycznych maszyn i urządzeń, ale problem pojawić się może (problem dowodowy w postępowaniu z urzędem skarbowym) w przypadku rzeczy, które możesz jednocześnie wykorzystywać dla własnych, prywatnych celów. W takich przypadkach, każdorazowo (jeśli prowadzisz np. firmę w mieszkaniu) będziesz musiał udowodnić, że sprzęty, które amortyzujesz są ci przede wszystkim niezbędne w działalności.
Oczywistym wydaje się na przykład komputer (jeśli pracujesz na komputerze), ale gorzej będzie na przykład z pralką – jeśli w mieszkaniu nie masz innej pralki, urząd skarbowy może (na pewno) nie uznać za zasadne zaliczenie jej do środków trwałych firmy.
Zakup telewizora – wydaje się zasadny w przypadku działalności, w której wyświetlasz klientom prezentacje czy filmy instruktażowe (działalność handlowa, marketingowa, reklamowa), ale jeśli jesteś programistą komputerowym, tworzysz serwisy www i pracujesz przez internet, tego typu zakup raczej trudno ci będzie uzasadnić.
Jeszcze jedna sytuacja związana z telewizorem – załóżmy, że faktycznie prowadzisz działalność, w której uzasadnione jest korzystanie z tego sprzętu , ale o ile nie znajduje się on w siedzibie firmy czy w miejscu prowadzenia działalności albo w prywatnym mieszkaniu lub powiedzmy u teściów – również możesz mieć problem z uzasadnieniem zakupu.
Poza tym wszystkie przedmioty, które wykorzystujesz głównie dla prywatnych celów, nawet z umieszczonymi na nich reklamami firmy nie kwalifikują się do zaliczenia ich w poczet środków trwałych firmy.
Jeśli kupisz motocykl i nie służy ci on do transportu czy przemieszczania się związanego z prowadzoną działalnością (jesteś na przykład wspomnianym wyżej webmasterem i pracujesz zdalnie, w domu, za pośrednictwem internetu) to choćbyś cały motocykl okleił reklamami firmy i na tej podstawie amortyzował, urząd skarbowy na pewno zakwestionuje takie postępowanie.
Reasumując – środki trwałe, które kupujesz dla firmy i które rozliczasz w kosztach w postaci amortyzacji muszą być ściśle powiązane z twoją działalnością i osiąganymi z niej przychodami, przy czym nie oznacza to wcale, że gdy przez pewien czas działalność nie generuje przychodów, nie możesz amortyzować środków trwałych – prawo do amortyzacji powstaje w momencie przyjęcia tych środków do używania i nie wyklucza możliwości odpisów amortyzacyjnych nawet w okresach gdy chwilowo nie masz żadnych przychodów.
Ściśle powiązana z kryteriami własności i użytkowania na potrzeby firmy jest sytuacja, w której własny środek trwały postanawiasz wynająć, wydzierżawić lub oddać komuś w leasing operacyjny. W takim wypadku w dalszym ciągu zachowujesz prawo własności i dodatkowo osiągasz też określone przychody z tytułu odpowiednich umów , co za tym idzie masz prawo do zaliczania w koszty odpisów amortyzacyjnych od tych rzeczy.
Nie ma jeszcze komentarzy.