W obrocie gospodarczym, zwłaszcza przy sprzedaży lokali lub budynków, dość często stosuje się zabezpieczenie w postaci wpłaty przez nabywcę określonej kwoty na rachunek powierniczy. Wpłata taka ma zabezpieczać pewność należytego wykonania umowy przez jej strony.
Trzeba przy tym pamiętać, że do momentu zamknięcia tejże transakcji czy spełnienia przewidzianych warunków środki zgromadzone na rachunku powierniczym nie są w dyspozycji sprzedawcy. Nie mogą być zatem traktowane jako zadatek czy zaliczka na poczet ceny wynikającej z umówionej transakcji.
Wpłata na rachunek powierniczy nie stanowi aktu ostatecznego i – jak już wspominałam – nie wiąże się z możliwością dysponowania wpłaconymi środkami. Uwolnienie tych środków na rzecz sprzedawcy następuje dopiero po ziszczeniu się określonych warunków.
Dopiero zatem z momentem przekazania tych środków sprzedawcy do swobodnego dysponowania, nie później jednak niż 30 dni od dnia wydania przedmiotu transakcji powstanie u niego obowiązek rozliczenia VAT z tego tytułu.
Nie ma jeszcze komentarzy.