Majątek obrotowy w bilansie

Pisałam, że grupa B aktywów to tak zwany majątek obrotowy, który zostaje zużyty, sprzedany bądź wygasa w ciągu jednego roku.

Podstawowym elementem majątku obrotowego są zapasy w skład których wchodzą materiały, towary, produkcja w toku oraz wyroby gotowe. Towary i materiały wyceniane są w bilansie według ceny ich nabycia a wyroby i produkcja w toku według kosztu ich wytworzenia ( a w szczególnych przypadkach wszystkie pozycje mogą być wyceniane w wartości ich sprzedaży netto).

W przypadku zapasów dość ważnym jest jeszcze przyjecie metody wyceny ich rozchodu. Przecież to co mamy w magazynie rzadko kiedy zakupiliśmy zawsze po tej samej cenie czy wytworzyliśmy ponosząc ten sam koszt. Dlatego też w rachunkowości można stosować trzy metody wyceny rozchodu zapasów, a mianowicie:

  • metoda FIFO („pierwsze przyszło – pierwsze wyszło”) – według której pierwsze zużywamy te zapasy które pierwsze pojawiły się na magazynie,
  • metoda LIFO (ostatnie przyszło – pierwsze wyszło”) – tutaj pierwsze zużywa się zapasy, które na magazyn trafiły jako ostatnie,
  • metoda średniej ważonej – tutaj wycenia się zapasy według średniej ceny wszystkich posiadanych zapasów.

Z pozoru wybór wyceny zapasów może nie ma zbyt wiele wspólnego z bilansem, jednak jest to błędne założenie. Od sposobu wyceny będzie zależał zysk przedsiębiorstwa, a tym samym będzie miało to wpływ na sumę bilansową. Takie zależności występują również w innych pozycjach bilansu i warto mieć o ty świadomość by móc właściwie odczytywać  dane w nim zawarte.

Kolejną pozycją majątku obrotowego są należności krótkoterminowe, a w szczególności należności od odbiorców firmy.

Trzecia pozycja to inwestycje krótkoterminowe, w której zawierają się wszelakiego rodzaju papiery wartościowe przeznaczone do obrotu, udzielone pożyczki oraz środki pieniężne na rachunkach bankowych i w kasie przedsiębiorstwa.

Ostatnią pozycją są rozliczenia międzyokresowe krótkoterminowe, będące analogią opisanych wyżej rozliczeń długoterminowych, tylko dla okresu czasu krótszego niż rok. Dobrym przykładem jest tutaj opłacona z góry prenumerata czasopisma rozliczana później na kolejne miesiące działalności przedsiębiorstwa.

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Kontrola a controlling

W powszechnej opinii panuje mniemanie że controlling jest pojęciem tożsamym  z kontrolą. Takie rozumienie pojęcia controllingu jest jednak zbyt wąskie....

Zamknij