Jeżeli postanowiłeś w regulaminie wynagradzania, że będziesz zwracać pracownikom koszty dojazdu do pracy to musisz pamiętać o dwóch rzeczach.
Po pierwsze – taki zwrot oznacza dla pracownika przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i należy od niego odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy pracownika. Zgodnie z tą regulacją za przychód uznaje się bowiem wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalent, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.
Po drugie – w oparciu o § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, przychód ten nie będzie stanowić podstawy ich wymiaru i w związku z tym nie masz obowiązku odprowadzania z tego tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Podstawy takiej nie stanowią bowiem wszelkie korzyści materialne polegające m.in. na korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji. Nie ma przy tym znaczenia czy dojazd odbywa się środkami komunikacji miejskiej, własnym pojazdem pracownika czy samochodem służbowym.
Nie ma jeszcze komentarzy.