Normy i odchylenia niezbędne w kontrolowaniu działalności firmy

Normy i odchylenia niezbędne w kontrolowaniu działalności firmy

 gru 30, 2008. | Tematyka: Bez kategorii.

W jaki sposób kontrolujesz działalność firmy? Czy wystarcza ci świadomość, że nie masz większych problemów ze zbytem a osiągane zyski utrzymują się na satysfakcjonującym poziomie?  Jak stwierdzasz, że wszystkie działania odbywają się zgodnie z planem a przychody i koszty mieszczą się w normie?

Przyjmujesz zapewne jakieś założenia i według określonych, mniej lub bardziej szczegółowych, kryteriów szacujesz poziom ich realizacji. Innymi słowy: zarządzając własną firmą tworzysz  procedury  działania,  określasz standardy kosztowe i przychodowe i na ich podstawie planujesz, kontrolujesz i oceniasz efekty działalności; a wszystko robisz po to by jak najlepiej wykorzystać wszystkie posiadane zasoby.

Od czego zaczynasz? Oczywiście od przyjęcia jakichś założeń. W sensie finansowym, głównie kosztowym,  powinieneś przeanalizować  i porównać koszty bieżące z kosztami przeszłymi, w odpowiednim stopniu skorygowanymi o inflację. Na tej podstawie możesz wyznaczyć  standardy czyli normy  kosztów , w ten sposób wykorzystując narzędzie rachunkowe zwane rachunkiem kosztów normatywnych usprawnisz procesy kontrolne i diagnostyczne w swojej firmie.

Czym dokładnie jest koszt normatywny? To prostu pełen koszt, który musisz ponieść dla osiągnięcia konkretnego efektu , czyli np. całkowity koszt wyprodukowania jednego lub partii produktów.

Cały proces rozpoczynasz zatem od wyznaczenia kosztu normatywnego a potem ustalając faktyczny aktualny koszt wytworzenia porównujesz obie wysokości , w ten sposób uzyskasz miarodajne  informacje o  wszelkiego rodzaju odchyleniach od normy.

Następny krok to  ustalenie przyczyn powstawania tych różnic i odpowiednia korekta działań  dla zapobieżenia niekorzystnym zjawiskom i ewentualnego wzmocnienia zjawisk pozytywnych. Zauważ, że proces ten jest stosunkowo prosty i ma bardzo przejrzyste kryteria dzięki czemu łatwiej ci będzie zarządzać, mianowicie:

– opracowanie norm kosztowych ułatwi ci będzie wybór materiałów i usług, opracowanie najwłaściwszego sposobu działania pod kątem twojej firmy i pod kątem spełnienia oczekiwań klienta,

– dzięki standaryzacji wyznaczysz jednostki miary działalności (przychodów, kosztów, efektywności),

– jasne, przejrzyste standardy są  łatwe do przekazania pracownikom – przybliżając im problematykę kosztów dodatkowo uświadamiasz im fakt monitorowania kosztów,  to z kolei jest doskonałym czynnikiem motywującym,

– dzięki wprowadzeniu  norm  część procesów kontrolnych możesz spokojnie scedować na podległy ci personel.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Archiwa

  • Dołącz do społeczności

    Zapisz się na newsletter

    Dołącz do naszej społeczności i bądź na bieżąco z nowymi kursami oraz produktami, które pomogą Ci lepiej zarządzać finansami.

    Zacznij Teraz

    2 + 13 =

    POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
    x


    Wpisz Imię: *
    Wpisz Email: *

    Uzyskaj natychmiastowy dostęp!