Czy mogę zaliczać w koszty podatkowe amortyzację budynku mieszkalnego?

Czy mogę zaliczać w koszty podatkowe amortyzację budynku mieszkalnego?

 mar 23, 2025. | Tematyka: Podatek dochodowy od osób fizycznych.

warto wiedzieć

Głównym i bezpośrednim przepisem zabraniającym dokonywania amortyzacji (odpisów amortyzacyjnych) od budynków i lokali mieszkalnych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest art. 22c pkt 2 ustawy o PIT, który stanowi:

„Odpisów amortyzacyjnych nie dokonuje się od:

  1. gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów;
    2) budynków mieszkalnych, lokali mieszkalnych oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej;
  2. dzieł sztuki i eksponatów muzealnych;
  3. składników majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej – w okresie tego zawieszenia.”

Oznacza to, że od 1 stycznia 2022 r. (po zmianach wprowadzonych tzw. Polskim Ładem) budynki mieszkalne oraz lokale mieszkalne nie podlegają już amortyzacji podatkowej w PIT – wprost nie wolno od nich dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Uzupełnieniem tej regulacji jest zmieniony art. 23 ust. 1 pkt 45a i pkt 45b ustawy o PIT, który wyłącza ewentualne odpisy amortyzacyjne od takich nieruchomości (gdyby ktoś je mimo wszystko naliczył) z kosztów uzyskania przychodów. Innymi słowy:

  • Art. 22c ustawy o PIT – mówi wprost, że nie dokonuje się amortyzacji od budynków i lokali mieszkalnych.
  • Art. 23 ustawy o PIT – wyjaśnia, że gdyby ktoś próbował ująć takie odpisy w kosztach, to również nie będą one rozpoznawane podatkowo.

Podstawowym i bezpośrednim przepisem wyłączającym amortyzację dla budynków/lokali mieszkalnych (a więc zakazującym jej dokonywania) jest zatem właśnie art. 22c pkt 2 ustawy o PIT.

Informacje w zasięgu ręki

Skontaktuj się ze mną

Masz pytania lub potrzebujesz indywidualnego wsparcia? Napisz do mnie – z przyjemnością porozmawiam o możliwościach dla Twojej firmy.

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!