Zgodnie z art. 22 ust. 6f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT), koszty nabycia lub wytworzenia nieruchomości mogą być corocznie podwyższane o wskaźnik inflacji. Przepis ten stanowi, że:
„Koszty nabycia lub koszty wytworzenia, o których mowa w ust. 6c, są corocznie podwyższane w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku podatkowego w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, ogłaszanemu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej 'Monitor Polski”
Oznacza to, że jeśli nabyłeś nieruchomość kilka lat temu, masz prawo zwiększyć koszty jej zakupu
o wskaźniki inflacji za poszczególne lata. Waloryzacja ta jest dokonywana począwszy od roku następującego po roku nabycia nieruchomości aż do roku poprzedzającego jej sprzedaż.
Należy jednak pamiętać, że waloryzacji podlega wyłącznie pierwotny koszt nabycia nieruchomości. Każdego roku wskaźnik inflacji stosuje się do pierwotnej kwoty zakupu, bez uwzględniania wcześniejszych waloryzacji.
Na przykład, jeśli nieruchomość została nabyta za 100 000 zł, to wskaźnik inflacji za każdy rok odnosi się do tej kwoty, a nie do sumy już zwaloryzowanej. Dzięki tej waloryzacji, przy sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej nabycia, możliwe jest obniżenie dochodu podlegającego opodatkowaniu, co skutkuje niższym podatkiem dochodowym.
Masz pytanie, napisz w komentarzu.
0 komentarzy